Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Brak nakazu wykonania szczepień nie oznacza, że warto o nich zapominać.
21.11.2016
Brak nakazu wykonania szczepień nie oznacza, że

Rzeczą powszechnie wiadomą jest, że przed wyjazdem do krajów tropikalnych należy się zaszczepić. W praktyce oznacza to konieczność wykonania szczepień obowiązkowych oraz możliwość poddania się dodatkowym, które choć obligatoryjne nie są, nie stają się przez to mniej korzystne. Na chwilę obecną, jedynym szczepieniem obowiązkowym, podyktowanym przez WHO przy wjeździe do niektórych krajów, głównie afrykańskich, jest szczepienie przeciw żółtej febrze (żółtej gorączce).

 

Należy jednak pamiętać, że szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym i ich dalszemu rozprzestrzenianiu się.

 

Dlatego też warto poważnie rozważyć zabezpieczenie się przed wyjazdem, jako że może nam to uratować zdrowie, czy nawet życie. Trzeba przy tym pamiętać, że nie we wszystkich rejonach dostęp do pomocy medycznej jest równie dobry, jak w wielkich miastach.

 

Pamiętajmy także o tym, że brak obowiązku szczepienia przed wyjazdem nie jest równoznaczny z brakiem zagrożeń zdrowotnych w regionie docelowym. Dobrym przykładem jest tu Brazylia. Od podróżnych, obierających ten kierunek nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe, ale nie oznacza to, że nie warto zabezpieczyć się przed żółtą febrą (będącą na liście szczepień rekomendowanych).

 

Wymownym przykładem może być przypadek żółtej gorączki u turysty właśnie w tym kraju. Zarażony podróżny musiał być przewieziony do Rio de Janeiro, gdzie był finalnie hospitalizowany. Większa część terenu Brazylii uznana jest za rejon zagrożony transmisją wirusa żółtej febry i dlatego, wszystkim (powyżej dziewiątego miesiąca życia), którzy się tam wybierają, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca poddanie się szczepieniom profilaktycznym.

 

Ponadto, rozsądne wydaje się być zwrócenie uwagi na inne choroby, występujące w tym rejonie.
I choć chronienie się przed długą listą zagrożeń, na której znaleźć można dur brzuszny, tężec czy WZW A i B, obowiązkiem nie jest, zdecydowanie jest za to pomysłem wartym rozważenia, w celu oszczędzenia sobie wielu potencjalnych kłopotów.

 

Zawsze też, wyjeżdżając w egzotyczne zakątki świata, należy pamiętać, że szczepienia przed podróżą nie zwalniają nas od przestrzegania podstawowych zasad i zachowania ostrożności w codziennych czynnościach.

 mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!