Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Cholera w Afryce
17.10.2017
Cholera w Afryce

Polacy coraz częściej wybierają dalekie kraje afrykańskie na miejsce zasłużonego, ale i nieszablonowego wypoczynku. Turystów przyciągają już nie tylko Egipt czy Tunezja, ale także Tanzania, Kongo, Zanzibar, Kenia czy Czad. A to właśnie tam od kilku miesięcy pojawiają się wciąż nowe przypadki zachorowania na cholerę. Od początku roku do końca września w Demokratycznej Republice Konga na tę groźną chorobę zapadło 31 646 osób, z czego 629 zmarło. Nigeria zgłosiła 7 052 przypadków, Tanzania 3 075,  Kenia 2 996, a Sudan Południowy aż 20 568 w okresie zaledwie od połowy czerwca do września.


Cholera jest ostrą chorobą przewodu pokarmowego, wywoływaną przez bakterię przecinkowca cholery. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, forma łagodna charakteryzuje się wodnistą biegunką. W ciężkich przypadkach natomiast objawia się obfitą, wodnistą biegunką z nudnościami i wymiotami, prowadzącą do odwodnienia. Odwodnienie to może prowadzić do śmierci na skutek zaburzeń krążenia. Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie skażonej wody lub żywności, rzadko poprzez kontakt z chorym lub zakażonym. Okres wylęgania cholery jest bardzo krótki i trwa od kilkunastu godzin do 5 dni.


Chcąc w jak najskuteczniejszy sposób zapobiec zachorowaniu już w czasie podróży należy bezwzględnie stosować zasady higieny osobistej, w tym każdorazowo starannie myć ręce przed jedzeniem i po wyjściu z toalety. Niezwykle ważna jest także czystość spożywanej wody. Należy pamiętać, że chodzi tu także o nieuzdatnioną wodę, której być może użyto do produkcji lodu, mycia skorupiaków, owoców i warzyw lub też do sporządzania sałatek. Warto więc kierować się tu zasadą: ugotuj, obierz lub zapomnij o posiłku.


Wśród krajów Afryki Wschodniej dotkniętych zachorowaniami na cholerę są miejsca rzadko odwiedzane przez "przeciętnego turystę", ale także te bardzo popularne w Polsce, takie jak Kenia czy Tanzania. Przed wyjazdem pamiętajmy więc, że skuteczną formą profilaktyki jest doustne szczepienie przeciwko cholerze.mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!