Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Czy stosować profilaktykę przeciwzakrzepową przed długotrwałą podróżą?
21.07.2016
Czy stosować profilaktykę przeciwzakrzepową przWyjazd na upragnione wakacje to wiele planów i przygotowań. Pobyt w egzotycznym kraju może wymagać przyjęcia zaleconych szczepień, czasem profilaktyki przeciwmalarycznej. A czy myślimy o zabezpieczeniu przed zakrzepicą?

Zakrzepica żylna to groźne powikłanie. Może wystąpić niespodziewanie i w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do śmierci. Dotyczy zwykle żył jeden nogi tzw. żył głębokich. Powstała skrzeplina blokuje powrót krwi do serca prowadząc do zapalenia żył.  Chory odczuwa bolesność, kończyna jest obrzęknięta i zaczerwieniona. Połowa przypadków zakrzepicy może być jednak  bezobjawowa.
Najgroźniejszym powikłaniem zakrzepicy żył głębokich jest zator tętnicy płucnej, który może zakończyć się śmiercią. Dotyczy również osób, które nie mają objawów zakrzepicy.

Opisane powikłania zakrzepowo-zatorowe występują głównie u osób posiadających czynniki ryzyka zakrzepicy. Narażone są szczególnie osoby w podeszłym wieku, otyłe lub które wcześniej chorowały na zakrzepicę. Osobom młodszym zwykle zakrzepica nie grozi. Ale trzeba pamiętać, że palenie tytoniu, czy przyjmowanie  leków antykoncepcyjnych stanowi istotny czynnik ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Ponadto chorobie sprzyja długotrwałe unieruchomienie lub pozostawanie w przymusowej pozycji, przykładowo podczas długotrwałego lotu, czy wielogodzinnej nieprzerwanej podróży samochodem.

Jak zabezpieczyć się przed zakrzepicą? Jeśli posiadamy czynniki ryzyka zakrzepicy i czeka nas długotrwała podróż powinniśmy przedyskutować z lekarzem ewentualną potrzebę zastosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej. Już podróż trwająca co najmniej 8 godzin bez przerwy, np. lot samolotem wymaga zabezpieczenia przed zakrzepicą. Profilaktykę rozpoczynamy jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Najczęściej stosuje się zalecone przez lekarza leki przeciwzakrzepowe w postaci zastrzyków.

Możemy również samodzielnie zmniejszyć ryzyko zakrzepicy dzięki przestrzeganiu kliku prostych zaleceń podczas podróży. Korzystne jest założenie wygodnych ubrań (bez ściągaczy), właściwe nawodnienie, ograniczone spożycie napojów alkoholowych, kawy i przede wszystkim aktywność fizyczna. Ruch aktywizuje mięśnie, które tłoczą krew do serca, a płynąca krew zapobiega jej krzepnięciu. Zatem wstań z fotela, przejdź kilka kroków, jeśli to możliwe zrób kilka przysiadów.

Pamiętaj, jeśli planujesz długotrwałą podróż samolotem trwającą co najmniej 8 godzin i należysz do grupy ryzyka zakrzepicy porozmawiaj ze swoim lekarzem o ewentualnej potrzebie zabezpieczenia przed zakrzepicą. Lekarz może zalecić przyjmowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Stosuj się do zaleceń lekarza i … ciesz się dobrym zdrowiem na wymarzonych wakacjach.

 

Dowiedz się więcej na temat żylnej choroby zakrzepowo zatorowej i odwiedź stronę www.zakrzepica24.pl


Na podstawie:
Polskie wytyczne profilaktyki i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Aktualizacja 2012. Med. Praktyczna 2012

SAPL.ENO.15.10.0868mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!