Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Najpopularniejsza Tajlandia
12.12.2016
Najpopularniejsza Tajlandia

W 2016 roku internauci najczęściej szukali na stronie www.szczepieniadlapodrozujacych.pl informacji dotyczących szczepień profilaktycznych przed wyjazdem do Tajlandii. Odnotowano blisko 20 000 unikalnych wyszukań. Druga pod względem tak pojmowanej popularności była Kenia, a ostatnie miejsce na podium zajmują Indie.  Wszystkie trzy kraje kuszą swoją malowniczością, ale wymagają solidnego zadbania o profilaktykę chorób tropikalnych, których w nich bynajmniej nie brakuje.

Spośród chorób, którym można zapobiegać poprzez zalecane podróżnikom szczepienia ochronne, wirusowe zapalenie wątroby typu A, dur brzuszny, cholera i wścieklizna występują we wszystkich wyżej wymienionych krajach. W Indiach i Tajlandii zagrożeniem pozostaje jeszcze japońskie zapalenie mózgu. Większa część Kenii z kolei jest narażona na żółtą gorączkę. Szczepienie przeciwko tej chorobie jest zalecane podróżnym udającym się do takich regionów (dotyczy to większości parków narodowych i rejonów chętnie odwiedzanych podczas safari), a dodatkowo od turystów przybywających z innych państw afrykańskich zagrożonych żółtą gorączką szczepienie jest wymagane jest na podstawie przepisów sanitarnych. Oprócz wykonania szczepień profilaktycznych rekomendowanych turystom wybierającym się w te rejony świata, nie wolno zapomnieć o innych zasadach profilaktyki zdrowotnej podczas wyjazdu. Niezwykle ważnym zagadnieniem jest zapobieganie malarii, która występuje we wszystkich tych trzech krajach, jednak największe zagrożenie dotyczy Kenii.

Zawsze również warto prześledzić aktualną sytuację epidemiologiczną występującą w kraju, do którego się wybieramy. Dla przykładu, nie dalej niż we wrześniu tego roku, w popularnej turystycznie Tajlandii pojawiło się zagrożenie wirusem Zika, który może powodować wady wrodzone  u noworodków w razie zakażenia matki w trakcie ciąży. Tego typu informacja powinna skłonić turystę do jeszcze bardziej wnikliwego zadbania o profilaktykę chorób przenoszonych przez komary (np. wyposażenie się w repelenty, odpowiedni ubiór, moskitiery etc.). Ponadto, kobiety w ciąży powinny chwilowo zrezygnować z wyjazdu do Tajlandii, a planujące poczęcie – koniecznie omówić bezpieczeństwo podróży (również w tym aspekcie) z lekarzem medycyny tropikalnej. Szczepienie i unikanie komarów szczególnie zalecane jest turystom pragnącym odwiedzić północno-wschodnią część Indii, gdyż od sierpnia bieżącego roku obserwuje się tam niepokojąco dużą liczbę zachorowań na japońskie zapalenie mózgu.

Aby być w pełni poinformowanym warto pytać o choroby tropikalne, np. już na etapie wizyty w biurze podróży, a na pewno na 6-8 tygodni w placówce medycyny podróży. Przydatnym narzędziem pozostają również materiały dostępne na stronie www.szczepieniadlapodrozujacych.pl lub innych witrynach poświęconych tematyce profilaktyki chorób tropikalnych (patrz: zakładka Pomocne linki)mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!