Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Nowe zalecenia – szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata
17.08.2016
Nowe zalecenia – szczepienia obowiązkowe i zale

Turyści wyjeżdżający za granicę, czy to w celach prywatnych, czy służbowych, często szukają informacji o szczepieniach, które należy lub warto wykonać przed podróżą, aby ta była zdrowa i bezpieczna. Na niniejszej stronie prezentowane są najnowsze zalecenia autorstwa dr Agnieszki Wroczyńskiej, których unikatowość polega na tym, że zostały one ułożone z myślą o konkretnie polskim turyście. Opracowanie powstało na bazie zaleceń światowych organizacji, takich jak WHO i CDC oraz polskiego Programu Szczepień Ochronnych na rok 2016, jak również na podstawie aktualnych doniesień i trendów w dziedzinie epidemiologii chorób zakaźnych. Ten wyjątkowy materiał jest dostępny nieodpłatnie tutaj, a docelowo powinien znaleźć się w każdym odpowiedzialnym i nowoczesnym biurze podróży.

 

Co nowego w zaleceniach dla podróżnych?

W opracowaniu uwzględniono najnowsze zasady wymaganych i zalecanych szczepień przeciwko żółtej gorączce obowiązujące w poszczególnych państwach, które zostały opublikowane przez WHO w lipcu bieżącego roku. Zaktualizowano rekomendacje dotyczące wskazań do szczepień, uzależnionych od regionu geograficznego i charakteru podróży, takich jak szczepienia przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (tzw. „żółtaczce pokarmowej")
  • durowi brzusznemu
  • wściekliźnie
  • meningokokom
  • cholerze
  • kleszczowemu zapaleniu mózgu
  • japońskiemu zapaleniu mózgu.

Po raz pierwszy wyróżnione zostały także dwie szczególne grupy: szczepienia rutynowe oraz przypominające, rekomendowane dorosłym Polakom niezależnie od planowanych podróży zagranicznych. Pamiętajmy, że konsultację w poradni medycyny podróży przed wyjazdem należy zawsze traktować jako okazję do sprawdzenia stanu dotychczasowego uodpornienia, a w razie potrzeby uzupełnienia szczepień powszechnie rekomendowanych w Programie Szczepień Ochronnych np. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (tzw. „żółtaczce wszczepiennej") lub zalecanych z uwagi na stan zdrowia podróżnego, jak też przyjęcia dawek przypominających np. przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi oraz poliomyelitis. Szczepienia przypominające przeciwko poliomyelitis powinny uwzględniać Tymczasowe Rekomendacje WHO z maja 2014 roku, których celem jest ograniczenie światowego zagrożenia związanego z poliomyelitis oraz eradykacja polio. W naszym serwisie będziemy publikować szczegółowe informacje w zakresie szczepień przeciwko tej chorobie, zgodnie ze wskazówkami specjalnego Komitetu WHO, który ocenia bieżącą sytuację epidemiologiczną co 3 miesiące.

 

Nowe zalecenia dla turystów obejmują także informację o zagrożeniu malarią w krajach tropikalnych i wskazaniach do stosowania leków zapobiegających tej chorobie w podróży do poszczególnych państw. Oprócz szczepień i farmakologicznej profilaktyki malarii, wszystkim wyjeżdżającym do tropiku zalecamy stosowanie zasad bezpiecznego żywienia, środków ochrony przed komarami i pozostałych zasad bezpieczeństwa w podróży.

 

Konsultacja w poradni medycyny podróży

Pamiętajmy, że zaktualizowane opracowanie dla podróżujących ma charakter orientacyjny i nie może zastąpić bezpośredniej konsultacji u lekarza specjalisty. Na wybór ma wpływ nie tylko kraj docelowy, ale także charakter wycieczki i stan zdrowia turysty. Lekarz w poradni medycyny podróży pomoże rozwiać wątpliwości dotyczące profilaktyki i ustali optymalny plan przygotowań zdrowotnych przed podróżą.mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!