Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Tunezja, Turcja, cały świat – uwaga na wściekliznę!
09.12.2015
Tunezja, Turcja, cały świat – uwaga na wściek

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną występującą praktycznie na całym świecie. Alerty dotyczące aktualnego zwiększonego ryzyka zakażenia wysyłane są systematycznie przez państwa Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Środkowej. Mimo to, turyści wciąż chętnie wykonują zdjęcia np. z małpami, czy innymi dzikimi stworzeniami, a do zwierząt na wakacjach „ciągnie” też naturalnie dzieci. Tymczasem wścieklizna nadal jest śmiertelna.


Do zakażenia dochodzi zwykle poprzez ugryzienie człowieka przez chore zwierzę (które może nawet nie wykazywać typowych oznak wścieklizny) oraz rzadziej poprzez przedostanie się wirusa przez uszkodzoną skórę czy błony śluzowe. W krajach rozwijających się najczęściej źródłem zakażenia są koty i psy uliczne przebywające między ludźmi. Większość z 55 tysięcy śmiertelnych przypadków wścieklizny rocznie odnotowuje się w Afryce i Azji. Do grupy dużego ryzyka należą dzieci, gdyż ich mała postura sprzyja rozleglejszym ranom w wyniku pokąsania, a one same chętnie garną się do zwierząt, przy czym często nie informują, że zostały pokąsane.


Ostatnio w północno-wschodniej Tunezji (Mahdia) odnotowano śmierć 9-letniego chłopca, którego w sierpniu ugryzł uliczny pies. Niczego nie świadomi rodzice nie zgłosili się do lekarza w celu profilaktyki, a małoletni pacjent, zmarł w ciągu 48 godzin – w momencie, gdy choroba weszła w zaawansowane stadium. Okres wylęgania choroby trwa średnio 1-3 miesięcy, ale zdarzały się również zachorowania u podróżnych już po niecałych 2 tygodniach od kontaktu z chorym zwierzęciem. W Tunezji niezwłocznie uruchomiono akcję wyszczepiania psów, jak również zaproponowano mieszkańcom bezpłatne szczepienia poekspozycyjne.


Takiemu szczepieniu poddano też w tym miesiącu 45-letnią kobietę w północnej Turcji (Samsun). Kobieta ta została wcześniej pogryziona przez psa, a badania wykazały, iż był on zakażony wścieklizną. Reakcją na to zdarzenie była inauguracja kampanii świadomościowej nastawionej na profilaktykę wścieklizny, dedykowanej mieszkańcom oraz uczniom okolicznych szkół.


Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest rekomendowane w dwóch sytuacjach:


Aby chronić tych, którzy są narażeni na ryzyko zakażenia wirusem wścieklizny, np. przed wyjazdem do strefy endemicznej lub podczas wykonywania wybranych zawodów - jest to tzw. szczepienie przedekspozycyjne. Warto pamiętać, że na przeprowadzenie pełnego szczepienia przeciwko wściekliźnie przed wyjazdem powinniśmy przeznaczyć co najmniej 3-4 tygodnie.


Aby zapobiec rozwojowi wścieklizny po ugryzieniu przez zwierzę podejrzane o wściekliznę - jest to szczepienie poekspozycyjne.


Oprócz wykonania szczepienia, należy pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki. Absolutnie należy unikać dotykania oraz głaskania obcych zwierząt, nawet, gdy są domowe i zachowują się przyjaźnie. Dotyczy to zwłaszcza psów, kotów, małp, a także nietoperzy, w tropiku groźnych nie tylko dla grotołazów. Jeśli podczas podróży ugryzie nas zwierzę to właściwą pierwszą pomoc stanowi energiczne płukanie rany wodą z mydłem lub innym detergentem przez ok. 20 minut. Pomimo zaszczepienia się przed wyjazdem należy i wówczas zgłosić się do lekarza, aby skorzystać z postępowania poekspozycyjnego, które jest wówczas bardzo uproszczone.mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!