Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Uwaga na street food w Indiach
28.11.2017
Uwaga na street food w Indiach

Indie to w ostatnich latach region bardzo popularny wśród polskich turystów. Niektórzy jadą do tego egzotycznego kraju, by obcować z bogatą, starą kulturą, inni by doznawać wrażeń duchowych, a jeszcze inni, by zasmakować potraw kuchni indyjskiej. I właśnie tym ostatnim dajemy pod rozwagę ostatnie doniesienia o ponad 700 przypadkach duru brzusznego w dystrykcie Krishna, w stanie Andhra Pradesh. W związku z powyższym lokalne władze sanitarne radzą uważać na popularny street food i wodę, szczególnie w trakcie trwania pory monsunowej.

Do zakażenia pałeczkami duru brzusznego dochodzi na drodze pokarmowej, poprzez spożycie zakażonej żywności lub wody, rzadziej w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub nosicielem. Wśród objawów duru brzusznego wymienia się: stopniowe narastanie gorączki, ból głowy, złe samopoczucie, brak apetytu i bezsenność. Obserwuje się również objawy jelitowe np. biegunki i zaparcia. Choroba u podróżnych najczęściej rozwija się po spożyciu zanieczyszczonej żywności i napojów (częstym źródłem zakażenia w krajach tropikalnych są owoce morza łowione w zbiornikach wodnych zanieczyszczonych ściekami kanalizacyjnymi), jak również surowych owoców, warzyw, mleka oraz produktów mlecznych.

Aby jak najskuteczniej zapobiegać zakażeniu durem brzusznym i innym zakażeniom pokarmowym należy przede wszystkim stosować podstawowe zasady higieny, szczególnie podczas przygotowywania i sporządzania posiłków. Należy także uważać, by nie spożyć potencjalnie zarażonych napojów, wody, lodu, a posiłki najlepiej jeść ugotowane (nie surowe czy niedogotowane).

Oprócz ostrożności na wyjeździe, najlepiej zastosować również profilaktykę przedwyjazdową, czyli zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu. W centrach medycyny podróży jest dostępna szczepionka, której jedna dawka podana przed wyjazdem zabezpiecza podróżnika na 3 lata.mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!