Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Wirus Zika – co warto o nim wiedzieć
01.03.2016
Wirus Zika – co warto o nim wiedzieć

Wirus Zika tak jak wirus żółtej febry oraz dengi należy do rodziny Flaviviridae. Wszystkie te drobnoustroje przenoszone są przez komary z rodzaju Aedes. Zakażenia wirusem Zika najczęściej przebiegają w sposób łagodny, natomiast problem stanowi szybkie tempo rozprzestrzeniania się wirusa w wielu krajach gorących stref klimatycznych oraz możliwość szkodliwego oddziaływania na płód w razie zakażenia podczas ciąży. W lutym bieżącego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła obecną sytuację związaną z wirusem Zika jako szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego na świecie.

Aktualnie choroba rozprzestrzenia się w gwałtownym  tempie w Ameryce Południowej
i Środkowej. Jakkolwiek, obszar jej występowania w znacznym stopniu pokrywa się z obszarem występowania dengi, żółtej gorączki i gorączki chikungunya – chorób przenoszonych przez te same gatunki komarów. W Ameryce Południowej pierwsze infekcje Zika potwierdzono w Brazylii w 2015 roku, co wytłumaczono możliwością zawleczenia wirusa przez podróżnych odwiedzających ten kraj w związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku. Wirus dotarł także do Europy. Poza Czechami (najnowsze doniesienia), przypadki choroby odnotowano dotychczas m.in. w Hiszpanii, Danii i Niemczech.

W Polsce ze względu na klimat i warunki środowiskowe, ryzyko lokalnej transmisji wirusa Zika jest znikome. Potencjalnie zakażenia przenoszone przez komary z rodzaju Aedes mogą rozprzestrzeniać się w niektórych, południowych częściach Europy i na terenie USA.

Do zakażenia dochodzi przez ukłucia komarów, jednak opisano kilka przypadków przeniesienia wirusa Zika drogą płciową. Okres wylęgania choroby wynosi ok. 2-7 dni. Tylko co czwarta osoba rozwija objawy infekcji, do których należą: niewysoka gorączka, zapalenie spojówek, ból głowy i stawów, wysypka plamkowo-grudkowa. Przebieg jest zwykle łagodny,  a diagnostyka opiera się w dużej mierze na obrazie klinicznym. Do powikłań dochodzi niezwykle rzadko, jednak niepokojącym zjawiskiem są zaburzenia neurologiczne (znane jako zespół Guillaina i Barrégo), które pojawiły się u niewielkiej grupy osób po przebyciu zakażenia Zika.

Pod koniec listopada 2015 r. brazylijskie Ministerstwo Zdrowia zwróciło uwagę na wzrastającą liczbę urodzeń dzieci z małogłowiem w północnych regionach tego kraju. Podczas ubiegłego roku odnotowano w tym kraju niemal 4000 przypadków mikrocefalii, podczas gdy przeciętnie liczba ta nie przekracza 170. Obecność wirusa Zika potwierdzono w płynie owodniowym i łożysku u matek dzieci z tą wadą wrodzoną, jak również w mózgach płodów i noworodków. Wysnuto podejrzenie związku pomiędzy patologią płodu a zakażeniem wirusem Zika u ciężarnej. Wstępne wyniki badań prowadzonych obecnie w Brazylii zdają się potwierdzać możliwość korelacji między występowaniem choroby powodowanej przez wirus Zika a występowaniem wady rozwojowej małogłowia.  

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną oraz podejrzeniem ryzyka małogłowia związanego z zakażeniem Zika, CDC odradza ciężarnym podróż do regionów występowania Zika (lista państw zagrożonych: http://www.cdc.gov/zika). W przypadku powrotu kobiety w ciąży z kraju zagrożonego ginekolog prowadzący powinien zostać poinformowany o ryzyku zakażenia i uwzględnić ryzyko wystąpienia wad wrodzonych w diagnostyce płodu.

Wszystkim podróżującym przypadku takiej podróży podobnie jak Światowa Organizacja Zdrowia zaleca unikania ukłuć przez komary poprzez staranne stosowanie środków ochrony osobistej przed owadami tj. repelentów, ochronnej odzieży, zabezpieczeniu wnętrz pomieszczeń oraz moskitier. W profilaktyce należy uwzględnić to, że komary z rodzaju Aedes są przede wszystkim w dzień i występują zarówno na terenach wiejskich, w lasach tropikalnych, jak i w miastach.


Źródło: dr n. med. Weronika Rymer1, dr n. med. Agnieszka Wroczyńska2, dr n. med. Wacław L. Nahorski2

Katedra i Klinika Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, Uniwersytet Medyczny, Wrocław, 2 Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdański Uniwersytet Medycznymapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!