Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Wzrost zainteresowania szczepieniami przeciw wściekliźnie – na przykładzie społeczeństwa duńskiego w latach 2000-2012
26.09.2016
Wzrost zainteresowania szczepieniami przeciw wści

Wściekliźnie można zapobiec za pomocą szczepieniom profilaktycznym (tzw. przedekspozycyjnym), stosowanym przed wyjazdem do miejsc zagrożonych tą chorobą i poekspozycyjnym, które wykorzystuje się w przypadku pogryzienia danej osoby przez zwierzę potencjalnie zakażone wirusem wścieklizny lub w razie innego kontaktu z takim zwierzęciem, wiążącego się z narażeniem na tę chorobę. Obserwując społeczeństwo duńskie, widać znaczący trend rosnący w obszarze przyjmowania szczepionek przed- i poekspozycyjnych przeciwko wściekliźnie.

 

Według danych opublikowanych w tym roku w magazynie naukowym Journal of Travel Medicine, na terytorium Danii nie stwierdzono żadnego przypadku wystąpienia wścieklizny u ludzi od ponad 45 lat. W Polsce wścieklizna u ludzi nie pojawiła się od ponad 20 lat. Nie oznacza to bynajmniej, że można bagatelizować ryzyko tej choroby, zwłaszcza w podróży. Duńczycy, podobnie jak Polacy i przedstawiciele innych europejskich rozwiniętych krajów, coraz śmielej eksplorują egzotyczne rejony świata (Afryka, Azja, Ameryka Południowa), gdzie wścieklizna jest realnie występującym problemem.

 

Podążając za danymi opublikowanymi w ww. magazynie, liczba Duńczyków, którzy otrzymali szczepienie poekspozycyjne stopniowo wzrasta -  od 55 osób w 2000 roku do 156 w 2012. W tym okresie leczeniu poddano 1126 osób. Miejsca, w których wystąpiło najwięcej sytuacji mogących potencjalnie zaowocować zakażeniem Duńczyków, to Tajlandia (43% przypadków), Turcja (12%) i Indie (6%). Według statystyk strony SzczepieniaDlaPodrozujacych.pl, spośród wszystkich egzotycznych rejonów świata, Tajlandia od lat wiedzie prym wśród polskich turystów.

 

Większość leczonych za granicą Duńczyków otrzymało szczepionkę w ciągu już 2 dni od chwili pogryzienia (93% przypadków). Dla osób, które zdecydowały się zaszczepić dopiero po powrocie do ojczyzny czas ten najczęściej był krótszy niż tydzień (47% przypadków). W efekcie końcowym nikt z pogryzionych nie zachorował na wściekliznę. Inaczej rzecz miałaby się w przypadku ewentualnego dłuższego pobytu w tropiku, gdzie dostęp do bazy medycznej jest utrudniony.

Z omawianego artykułu płynie wniosek, iż roczny wzrost stosowania szczepionek przedekspozycyjnych i poekspozycyjnych jest proporcjonalny do wzrostu liczby podróżujących. Większe użycie szczepionek nie świadczy więc o lepszej społecznej świadomości ryzyka zarażenia się wścieklizną. Istotna pozostaje więc kontynuacja edukacji prozdrowotnej w tym kierunku.

 

Przypominamy, że dla osób wybierających się do krajów zagrożonych wścieklizną kluczowe pozostają szczepienia przed wyjazdem oraz stosowanie się do podstawowych zasad profilaktyki (m.in. niegłaskanie obcych zwierząt), znajomość reguł pierwszej pomocy w razie obrażeń wywołanych przez zwierzę mogące przenosić wściekliznę oraz świadomość konieczności pilnej pomocy lekarskiej.

 

28 września obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Wścieklizną.

 

 mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!