Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Żółta febra w Brazylii jeszcze bardziej niebezpieczna
17.02.2017
Żółta febra w Brazylii jeszcze bardziej niebezp

W kilku stanach Brazylii odnotowano wzrost zachorowań na żółtą gorączkę, do czego w większości przypadków przyczyniła się leśna transmisja wirusa, a to oznacza że wirus może przenosić się tam nadal między komarami, a ssakami naczelnymi, stanowiąc zagrożenie dla nieodpornych turystów. Niestety, do rejonów zagrożonych chorobą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła również tereny nadmorskie Brazylii – dotychczas uznawane za wolne od żółtej febry. Wykonanie szczepień profilaktycznych (w tym: przeciw żółtej gorączce) przed wyjazdem do tego kraju jest w takiej sytuacji szczególnie zalecane.

Turyści wyjeżdżający do stanów Brazylii, takich jak: Bahia, Espírito, a nawet część sławetnego Rio de Janeiro, oprócz szczepień profilaktycznych (w przypadku żółtej febry absolutne minimum to przyjęcie szczepionki na 10 dni przed wyjazdem), powinni pamiętać o wszystkich zasadach dotyczących zapobiegania chorobom przenoszonym przez komary. Warto również przypomnieć, że odporność po pierwszej dawce szczepienia przeciw żółtej gorączce utrzymuje się przez całe życie i taki stan potwierdzają wyniki badań naukowych, przytaczanych przez WHO. Szczepienie potwierdzane jest Międzynarodowym Świadectwem Szczepień i Profilaktyki (tzw. żółta książeczka), której posiadanie jest warunkiem wjazdu do krajów wymagających szczepienia od podróżnych. Regułą jest jednak zalecanie wykonania szczepienia turystom udającym się w rejony zagrożone żółtą gorączką, niezależnie od tego czy są one objęte obowiązkiem szczepień.

Choć nie mówimy o epidemii żółtej gorączce w Brazylii, to należy zauważyć, że mamy do czynienia z pierwszą od lat taką sytuacją, że WHO aktualizuje mapę zagrożenia tą chorobą dla danego kraju – w kontekście Brazylii. Mapę można obejrzeć tutaj.

Żółta febra przenosi się na człowieka poprzez ukłucie przez zakażonego wirusem komara. Rezerwuar wirusa żółtej febry stanowią ssaki naczelne: ludzie i zwierzęta. Szacuje się, że ryzyko zachorowania u osób nieuodpornionych przed wyjazdem dotyczy 50  podróżnych na 100 000 w ciągu 2-tygodniowego pobytu w Afryce Zachodniej oraz odpowiednio 5 osób na 100 000 w Ameryce Południowej. Żółta gorączka może przebiegać w różny sposób – od łagodnych objawów do ciężkiej choroby o charakterze gorączki krwotocznej, prowadzącej do śmierci. Określenie "żółta" w nazwie choroby ma związek z żółtaczką, która towarzyszy części zakażeń. Nie są znane skuteczne leki przeciwko żółtej gorączce. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed chorobą są szczepienia profilaktyczne.mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!