Chcesz zaszczepić się przed podróżą?

Zasięgnij porady medycznej i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka medycyny podróży.
DOKĄD JEDZIESZ? SPRAWDŹ,
NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdź

PROGRAM EDUKACYJNY
BIURO PODRÓŻY PRZYJAZNE ZDROWIU TURYSTY
Aby znaleźć biura biorące udział w programie edukacyjnym, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
Wyszukiwarka
Aby szybciej znaleźć interesujące Cię treści, skorzystaj z wyszukiwarki

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!

ARTYKUŁY

Opracowano przez Solski Communications Sp. z o.o. we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Żółta gorączka w Angoli…ale też w innych krajach Afryki i Chinach
10.05.2016
Żółta gorączka w Angoli…ale też w innych kr

Aktualnie w Angoli obserwujemy dużą falę zachorowań na żółtą gorączkę. Niestety, jak donoszą specjaliści światowych laboratoriów, wirus zawędrował wraz z zakażonymi do państw takich jak: Kenia, Kongo, czy Chiny. Jest to sytuacja bardzo niepokojąca, jako że w Azji do tej pory żółta gorączka nie występowała w ogóle.  Część Chin położona jest w regionie zamieszkałym przez komary, które tę chorobę przenoszą, a warunki klimatycznie sprzyjają transmisji wirusa żółtej gorączki. Naukowcy obawiają się rozprzestrzenienia się tej choroby wśród nieodpornych mieszkańców Azji, co mogłoby grozić poważną epidemią.


W kwietniu br. liczba chorych na żółtą gorączkę w Angoli przekroczyła 1 500, a ponad 200 osób zmarło z powodu zakażenia. Przypominamy, że szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest obowiązkowe przed podróżą do Angoli. Każda osoba powyżej dziewiątego miesiąca życia wjeżdżająca na terytorium tego kraju, zobligowana jest do pokazania dowodu przyjęcia profilaktycznej szczepionki co najmniej 10 dni przed przekroczeniem granicy.


Ryzyko zarażenia wirusem żółtej gorączki w kontekście bieżących wydarzeń w Angoli jest istotne również ze względu na fakt, iż wirus przenoszony jest do innych popularnych wśród polskich turystów krajów afrykańskich oraz do Chin. Kraj Środka zareagował na te doniesienia i zorganizował akcję szczepień dla chińskich obywateli licznie pracujących w Angoli.


Żółta gorączka, zwana też żółtą febrą, jest ciężką chorobą przenoszoną przez komary. Szacuje się, że ryzyko zachorowania u osób nieuodpornionych przed wyjazdem dotyczy 50  podróżnych na 100 000 w ciągu 2-tygodniowego pobytu w Afryce Zachodniej oraz odpowiednio 5 osób na 100 000 w Ameryce Południowej.
U podróżujących szczepienie przeciwko tej chorobie jest:

 

  • zalecane dla udających się w rejony zagrożone zakażeniem wirusa żółtej gorączki, niezależnie od tego czy są one objęte obowiązkiem szczepień
  • obowiązkowe dla wszystkich podróżnych, przybywających do kilkunastu krajów Afryki i Ameryki Południowej, o ile nie występują przeciwwskazania do podania szczepionki
  • obowiązkowe dla osób, opuszczających rejony występowania żółtej gorączki i przybywających do niektórych krajów potencjalnie zagrożonych transmisją wirusa żółtej febry; takie wymagania dotyczą podróżnych przekraczających granice państwowe na terytorium Afryki i Ameryki Południowej lub Środkowej, a także udających się z tych regionów do krajów położonych w tropikalnej części Azji oraz do Australii.


Oprócz szczepienia profilaktycznego – najlepszej i najtrwalszej metody profilaktyki chorób tropikalnych – zaleca się przedsięwzięcie wszelkich działań ukierunkowanych na unikanie kontaktów z moskitami.mapa glowna polski
WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
a a a s d s s s s s d f

DOKĄD JEDZIESZ?
SPRAWDŹ, NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ!

Wybierz z listy kraj, który Cię interesuje i dowiedz się przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć.sprawdż

PYTANIE
DO EKSPERTA

Masz pytania dotyczące
bezpieczeństwa w podróży?
Skorzystaj z porady naszego eksperta. pytanie

RSS Feed Widget

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszego newslettera!