Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

CDC przestrzega podróżników przed odrą

Data publikacji: 2019-06-28
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

CDC poinformowało niedawno, że ogniska odry ponownie pojawiają się w wielu krajach na świecie. Ostrzegało także, że swój udział w rozprzestrzenianiu się choroby mogą mieć również niezaszczepieni podróżnicy. Mogą zarazić się odrą, będąc na terenach występowania choroby, a następnie przetransportować ją do domu i zarazić kolejne nieuodpornione osoby. Wirus odry zalicza się do grona najbardziej zaraźliwych oraz najłatwiej przenoszących się spośród obecnie znanych. Warto pamiętać, że stanowi on też poważne zagrożenie dla dzieci zbyt małych, by mogły być chronione przez szczepienia.

Przeciwko wirusowi odry nie opracowano jeszcze leków, które skutecznie by go zwalczały. Leczenie jest wyłącznie objawowe. Jak więc chronić się przed tą chorobą? Najlepszą ochronę stanowią szczepienia. W Polsce dostępne są one w postaci skojarzonej szczepionki (tzw. MMR – przeciw odrze, śwince i różyczce). Odporność po przyjęciu 2 dawek szczepionki utrzymuje się do końca życia.  W Polsce szczepienie przeciwko odrze jedną dawką szczepionki wprowadzono do kalendarza szczepień obowiązkowych w roku 1975, natomiast od roku 1991 dzieci otrzymują dwie dawki szczepionki.

Co roku ponad 10 milionów ludzi zaraża się odrą. Jej typowe objawy występują po 10-12 dniach od zakażenia. Należą do nich:

  • wysoka gorączka
  • katar
  • kaszel
  • zaczerwienienie oczu
  • niewielkie białe plamki wewnątrz jamy ustnej
  • wysypka, która pojawia się na twarzy po 3-5 dniach, a potem rozprzestrzenia się aż do stóp.

U części chorych zakażenie  wirusem odry prowadzi do poważnych powikłań np. zapalenia płuc, czy drgawek. W skrajnych przypadkach odra może wywołać groźne powikłania neurologiczne nawet wiele lat po zakażeniu. Odra jest też bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Może prowadzić do takich powikłań jak poronienie, przedwczesny poród czy niska masa urodzeniowa dziecka. Wirus odry stanowi poważne zagrożenie także dla małych dzieci, które szczepienia podstawowe przechodzą dopiero po ukończeniu 1 roku życia.

O szczepieniach ochronnych warto pamiętać zarówno ze względu na własne zdrowie, jak i na możliwość przyczynienia się do rozprzestrzeniania się choroby.

Opracowano na podstawie:
https://wwwnc.cdc.gov/travel/notices/watch/measles-global
https://www.cdc.gov/measles/travelers.html
http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/odra/
SPPL.TRAV.19.06.0100

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur
2022-06-13

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...