Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

ECDC informuje: w tym roku wcześniej rozpoczyna się sezon gorączki Zachodniego Nilu

Data publikacji: 2018-08-31
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

Jak donosi ECDC, w tym roku zaobserwowano niezwykle wczesny atak wirusa Zachodniego Nilu i dużą liczbę zachorowań w Europie. Wczesne wystąpienie dużej liczby zakażeń w państwach członkowskich UE/EOG i krajach sąsiadujących z UE wskazuje na znaczne rozpowszechnienie wirusa, co może potencjalnie skutkować dużą liczbą przypadków w trakcie nadchodzących miesięcy.

W tym roku w krajach europejskich najwięcej zachorowań zaobserwowano we Włoszech (123 osoby), Serbii (102) i Grecji (59). Liczby te są zauważalnie większe, niż w latach poprzednich. Według ECDC jest prawdopodobne, że wirus rozprzestrzeni się na kolejne kraje w nadchodzących miesiącach, w tym na obszary, na których w poprzednich latach choroba ta nie występowała.

W wydanym oświadczeniu ECDC rekomenduje, by specjaliści w zakresie zdrowia publicznego i lekarze na obszarach dotkniętych wirusem zachowali czujność i monitorowali jego rozprzestrzenianie się. Wczesne wykrywanie i zgłaszanie przypadków ma kluczowe znaczenie przy przeciwdziałaniu chorobie.

Czym jest gorączka Zachodniego Nilu?

Gorączka Zachodniego Nilu występuje w Afryce, Azji Zachodniej, Ameryce Północnej, Europie i na Bliskim Wschodzie. Źródłem zakażenia wirusem są ptaki, z nich przenosi się on na ludzi za pośrednictwem komarów. Możliwe, choć rzadziej spotykane, są też inne drogi transmisji – poprzez transfuzję krwi, przeszczepy czy zakażenia laboratoryjne.

Objawy są zazwyczaj łagodne, często na pierwszy rzut oka nie da się ich odróżnić od objawów grypy. Łagodna postać nie wymaga specjalistycznego leczenia. U niektórych chorych, zwłaszcza z wcześniejszymi zaburzeniami odporności, może dojść do ciężkiego przebiegu gorączki Zachodniego Nilu, w której dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Objawy ciężkiej postaci gorączki Zachodniego Nilu to przede wszystkim:

  • Bardzo wysoka gorączka
  • Zaburzenia świadomości
  • Dezorientacja
  • Sztywność karku
  • Porażenia
  • Drgawki
  • Śpiączka


U części chorych obserwuje się przewlekłe powikłania neurologiczne po przebyciu gorączki Zachodniego Nilu.

Jeśli po powrocie z zagranicznego wyjazdu obserwujemy u siebie niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych, medycyny tropikalnej lub medycyny podróży w celu uzyskania diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Profilaktyka gorączki Zachodniego Nilu

Na chwilę obecną nie ma szczepień przeciwko gorączce Zachodniego Nilu ani leków skutecznych w tej chorobie. Jednak w związku ze znacznie zwiększoną liczbą zachorowań, naukowcy, między innymi na Yale University, prowadzą badania nad ich opracowaniem.

Dlatego też najskuteczniejszą metodą profilaktyki pozostaje unikanie ukłuć komarów, które mogą przenosić wirusy. W czasie przebywania na terenach występowania choroby sprawdza się dbanie o właściwy (zakrywający ciało) ubiór, używanie moskitiery nadłóżkowej oraz stosowanie repelentów. Komary przenoszące gorączkę Zachodniego Nilu zwykle najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, wówczas zalecane jest szczególnie staranne stosowanie środków ochronnych lub pozostanie wewnątrz bezpiecznych pomieszczeń.

Źródło:
1. https://ecdc.europa.eu/en/news-events/unusual-early-start-west-nile-fever-season-and-rise-cases-ecdc-assessment

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur
2022-06-13

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...