Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Lekooporna pałeczka duru w Pakistanie

Data publikacji: 2018-07-24
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

Jak donosi CDC, w Pakistanie służby medyczne zmagają się z szeroko rozpowszechnioną lekooporną bakterią duru brzusznego, która nie reaguje na większość antybiotyków.

Wszyscy podróżujący do Pakistanu są narażeni na ryzyko wystąpienia duru brzusznego. Najczęściej chorują podróżni, którzy żywią się w złych warunkach sanitarnych m. in. korzystają z miejscowej kuchni ulicznej. Ci, którzy odwiedzają przyjaciół lub krewnych, są bardziej zagrożeni niż turyści i osoby podróżujące służbowo. Aby uchronić się przed chorobą warto przed wyjazdem zadbać o szczepienia profilaktyczne, a będąc na miejscu zachować szczególną ostrożność i przestrzegać wytycznych dotyczących bezpiecznej żywności i wody. Oznacza to przede wszystkim trzymanie się zasad higieny, zwłaszcza podczas przygotowywania i spożywania posiłków.

Dur brzuszny, o którym mowa, jest ostrą układową chorobą zakaźną, wywoływaną przez pałeczkę duru brzusznego Salmonella typhi. Do zakażenia dochodzi najczęściej na drodze pokarmowej, przez spożycie zakażonej żywności lub wody. Rzadziej w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub nosicielem. Wśród objawów wymienia się stopniowe narastanie gorączki, ból głowy, złe samopoczucie, brak apetytu i bezsenność. Obserwuje się również objawy jelitowe np. biegunki i zaparcia.
Choroba może mieć różne nasilenie. Bez odpowiednio zastosowanego leczenia, niektórzy pacjenci mogą rozwinąć utrzymującą się długotrwale gorączkę, różnorodne objawy brzuszne, zaburzenia rytmu serca, a czasami zapalenie płuc. W trzecim tygodniu choroby u nieleczonych osób mogą wystąpić powikłania żołądkowo-jelitowe i mózgowe, co może prowadzić do śmierci nawet w 10-20% przypadkach. Najwyższą  śmiertelność obserwuje się u dzieci poniżej 4 lat.

Dur brzuszny powszechnie występuje w krajach rozwijających się. Każdego roku choruje na niego 22 miliony osób na całym świecie. W Indiach i w okolicznych państwach w Azji Południowej ryzyko zakażenia Salmonella typhi jest wielokrotnie większe, niż w pozostałych częściach świata. Za szczególnie zagrożone durem brzusznym uważa się także kraje Afryki Północnej i Zachodniej, niektóre wyspy Indonezji oraz część tropikalnej Ameryki Południowej (przede wszystkim Peru).

Źródło:
1. https://wwwnc.cdc.gov/travel/notices/alert/xdr-typhoid-fever-pakistan

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur
2022-06-13

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...