Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Malaria – WHO podsumowuje rok 2019

Data publikacji: 2020-01-09
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

Na początku grudnia WHO opublikowała „World Malaria Report 2019”, podsumowujący postęp w walce z tą chorobą. Sytuacja nadal jest poważna. Szacuje się, że w zeszłym roku 66% ciężarnych kobiet w Afryce Subsaharyjskiej nie otrzymało rekomendowanych trzech (lub więcej) dawek terapii prewencyjnej a 40% nie miało możliwości spania pod zalecanymi moskitierami nasączonymi środkami zwalczającymi komary. W efekcie tego 11 milionów przyszłych matek zaraziło się zarodźcem malarii.

Tegoroczny raport to już czwarta odsłona programu „WHO Global technical strategy for malaria 2016–2030”. Program ma na celu zmniejszenie do roku 2030 liczby nowych zarażeń i zgonów z powodu malarii o 90% w stosunku do stanu z 2015 r. i eradykację choroby w przynajmniej 35 krajach spośród tych, w których obserwowano ją przed startem programu.

Raport opiera się na informacjach otrzymanych z ponad 80 krajów i obszarów, na których stale występuje malaria. Informacje te są uzupełniane danymi z krajowych badań gospodarstw domowych i baz danych prowadzonych przez inne organizacje. Zawiera kompleksową informację na temat aktualnych, globalnych i regionalnych trendów w zakresie występowania malarii. Pokazuje także inwestycje w programy i badania nad malarią, jak również postępy we wszystkich obszarach interwencji: zapobieganie, diagnoza, leczenie, eliminacja i nadzór.

Grupy ryzyka w tropiku – kobiety ciężarne i dzieci

W swych działaniach WHO skupia się na dwóch grupach największego ryzyka – na dzieciach i przyszłych matkach, żyjących na terenach dotkniętych chorobą – przede wszystkim w Afryce, gdzie skala zjawiska jest najpoważniejsza. W przypadku ciężarnych zachorowanie może mieć poważne konsekwencje, zarówno dla kobiety, jak i jej  dziecka, które może urodzić się przedwcześnie i z niedowagą, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci w okresie noworodkowym. Z tego powodu w zeszłym roku prawie 900 000 dzieci urodziło się ze zbyt niską masą ciała.

Postępy w walce z chorobą

Niestety ostatnie lata pokazały, że w skali globalnej walka posuwa się wolniej, niż zakładano. Liczba zarażonych osób wzrasta w krajach, w których sytuacja była najcięższa. Dlatego też w roku 2018 WHO podjęła decyzję o zmianie strategii i dostosowaniu jej do potrzeb wspomnianych krajów, by zintensyfikować działania tam, gdzie są one niezbędne w pierwszej kolejności.

Jednakże są też dobre nowiny. Sierra Leone, jako pierwszy kraj afrykański, wprowadziła leczenie zapobiegawcze u niemowląt. Działania te idą w ślad za jedną z rekomendacji WHO w obszarze walki z malarią. 10 innych krajów jest na dobrej drodze do wyeliminowania malarii do roku 2020.

W Ghanie, Kenii i Malawi ruszył pilotażowy program, udostępniający po raz pierwszy szczepionkę przeciwko malarii. WHO ma nadzieję na rozszerzenie go w przyszłych latach o kolejne kraje. Równolegle trwają prace nad ulepszeniem innych, pozwalających na walkę z chorobą narzędzi, takichjak moskitiery nasączone insektycydami (ITN - Insecticide-treated nets) oraz inne sposoby na walkę z komarami.

Dla wyjeżdżających do tropiku zapobieganie malarii jest równie ważną kwestią, gdyż nieodporni podróżnicy są oprócz małych dzieci i kobiet ciężarnych, trzecią grupą szczególnie narażaną na ciężki przebieg tej choroby. Malaria jest nadal główną, infekcyjną przyczyną śmierci osób podróżujących. Przed malarią podczas egzotycznych wakacji warto się starannie chronić, warto także wspierać inicjatywy w zakresie walki z tą chorobą w krajach tropikalnych.

Raport można pobrać na stronie https://www.who.int/publications-detail/world-malaria-report-2019

Opracowano na podstawie:
World malaria report 2019. Geneva: World Health Organization; 2019. Licence: CC BY-NC-SA 3.0 IGO
SPPL.TRAV.19.11.0182

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur
2022-06-13

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...