Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Mniejsze zagrożenie malarią w Indiach i Bhutanie

Data publikacji: 2018-04-27
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

Choć malaria wciąż pozostaje chorobą bardzo ciężką dla osób nieodpornych, czyli podróżników z naszej strefy klimatycznej, nie da się nie zauważyć sukcesów w walce z tą chorobą w ciągu ostatnich 10 lat. Skuteczność działań mających na celu wyeliminowanie zarażenia się malarią powoli przekłada się na zmniejszenie ryzyka dla podróżnych udających się w rejony zagrożone epidemią. Przykładem takiego miejsca są Indie i rejon Bhutanu, gdzie ryzyko malarii w ciągu ostatnich lat znacząco zmalało.1 Na tych terenach zmieniono wskazania do profilaktyki malarii, co spowodowane zostało polepszeniem sytuacji epidemiologicznej. Zmian dokonano na podstawie wniosków SMAG (Scottish Malaria Advisory Group), wyciągniętych po przeanalizowaniu ogromnych ilości dostępnych danych.

Indie

Największe ryzyko występuje w północno-wschodnich stanach Meghalaya, Mizoram, w dystrykcie Amini w stanie Arunachal Pradesh, w północnym i południowym Chhattisgarh, w stanie Orissa i w mieście Mangalore. W środkowym Chhattisgarh, Jharkhand, Tripura i Arunachal Pradesh choroba występuje, jednak ryzyko nie jest duże i u większości podróżnych nie ma potrzeby stosowania profilaktyki w postaci leków przeciwmalarycznych. Ta forma zapobiegania może być jednak wskazana dla niektórych osób, szczególnie narażonych na malarię lub jej powikłania. Na pozostałym obszarze kraju ryzyko jest bardzo małe lub nie występuje (leki zapobiegające malarii nie są potrzebne).

Bhutan

Ryzyko zachorowania na malarię w ciągu ostatnich lat znacznie się tu obniżyło, w związku z czym zwykle nie zaleca się profilaktyki farmakologicznej.

O malarii

Malaria to główna infekcyjna przyczyna śmierci osób podróżujących w tropiki. Ta groźna dla życia choroba pasożytnicza przenoszona jest przez komara widliszka. W 2016 roku zachorowało na nią ok. 216 milionów osób, zaś umarło ok. 445 000.2 Grupą szczególnie narażoną na ciężki przebieg malarii tej choroby są nieodporni podróżni. Po powrocie z podróży malaria zwykle ujawnia się w ciągu miesiąca.

Zapobieganie malarii polega na unikaniu ukłuć komarów (repelenty, moskitiera i odpowiedni ubiór) i stosowaniu profilaktycznych leków antymalarycznych. Osoby podróżujące do krajów zagrożonych malarią powinny omówić z lekarzem specjalistą ryzyko malarii w regionie docelowym i postępować stosownie do zaleceń. W razie gorączki po powrocie z regionu zagrożonego malarią konieczna jest pilna konsultacja lekarska i diagnostyka w kierunku zarażenia zarodźcem malarii. W razie zachorowania na malarię tropikalną, opóźnienie rozpoznania i leczenia nawet o jedną dobę może przyczynić się do zagrożenia życia.

Źródła:
1. http://www.fitfortravel.nhs.uk/news/newsdetail.aspx?id=22627
2. http://www.who.int/malaria/publications/world-malaria-report-2017/en/

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur
2022-06-13

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...