Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Nowe ognisko polio - Papua Nowa Gwinea

Data publikacji: 2018-10-30
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

Nowe doniesienia o polio pojawiają się regularnie. Napływają one przede wszystkim z Afganistanu, Pakistanu i Nigerii. Ostatnio jednak ogniska tej choroby pojawiły się także w Papui Nowej Gwinei. Zachorowania obserwuje się tam już od kilku miesięcy, w tym także w stolicy kraju, Port Moresby. Epidemii sprzyja słaba infrastruktura zdrowotna oraz problemy higieniczne i sanitarne w Papui-Nowej Gwinei. Pracownicy służby zdrowia, we współpracy z rządem, WHO, UNICEF i innymi partnerami, dokładają wszelkich starań, by choroba się nie rozprzestrzeniała. Departament Zdrowia rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę kampanię szczepienną. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa przede wszystkim dzieciom, które są najbardziej zagrożone chorobą.

Walka z polio

W 1988 r. WHO podjęło decyzję o uruchomieniu Globalnego Programu Eradykacji Polio (GPEI). Przy wsparciu CDC, UNICEF, Rotary International i rządów poszczególnych krajów udało się radykalnie obniżyć liczbę zachorowań. Wsparcie programowi zapewniła także fundacja Billa i Melindy Gatesów. Obecnie co 3 miesiące sytuacja epidemiologiczna jest poddawana analizie a następnie podejmowane są decyzje odnośnie dalszych kroków. Zdaniem WHO „dopóki choć jedno dziecko choruje, narażone są dzieci we wszystkich państwach świata”.

Polio w Polsce

W Polsce w latach pięćdziesiątych zeszłego stulecia rejestrowano 1 700- 3 000 zachorowań rocznie. Szczyt nastąpił w czasie epidemii w roku 1958, kiedy to liczba chorych przekroczyła 6 000. Rok później, dzięki prof. Hilaremu Koprowskiemu, rozpoczęto masowe szczepienia. Zapoczątkowało to spadek liczby zachorowań, w efekcie którego od 1984 roku Polska jest wolna od tej choroby.

Szczepienie przeciwko polio należy do obowiązkowych w wieku dziecięcym. Zgodnie z rekomendacjami WHO i CDC, osobom dorosłym, które udają się do krajów dotkniętych polio, zaleca się przyjęcie dawki przypominającej szczepienia niezależnie od obowiązku szczepień. Podróżni, w tym także dorośli, korzystając z zalecanych szczepień przeciwko polio, nie tylko chronią swoje zdrowie, lecz także przyczyniają się do globalnej walki z tą chorobą, zapobiegając jej rozprzestrzenianiu się. Dodatkowo, w roku 2014 wprowadzono obowiązek szczepień przeciwko polio u podróżnych opuszczających kraje zagrożone polio po co najmniej 4 tygodniach pobytu. W razie planowanego wyjazdu długoterminowego do jednego z takich państw warto przyjąć szczepienie jeszcze przed wyjazdem – potwierdzenie uodpornienia może okazać się konieczne na wypadek kontroli podczas powrotu.

Koniecznie książeczka, czy wystarczy zaświadczenie?

Podróżni jadący do kraju, w którym szczepienie jest obowiązkowe powinni zabrać ze sobą potwierdzenie wykonania szczepienia, udokumentowane w Międzynarodowej Książeczce Szczepień (ICVP).

O chorobie przeczytać można na:
http://szczepieniadlapodrozujacych.pl/choroby-tropikalne/poliomyelitis

Opracowano na podstawie:
http://polioeradication.org/news-post/100-days-of-the-polio-outbreak-response/
http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/poliomyelitis/3/
https://wwwnc.cdc.gov/travel/diseases/poliomyelitis
SPPL.TRAV.18.10.0078

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur
2022-06-13

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...