Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Szczepienia COVID-19: przywilej podróżowania [PORADNIK]

Data publikacji: 2021-10-21
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

Zaszczep się przeciw COVID-19, jeśli planujesz wyjazd za granicę. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się: gdzie można wykonać bezpłatne szczepienia przeciwko COVID-19, kto może się zaszczepić, jak uzyskać „paszport covidowy” i jakie kraje wymagają szczepień przeciwko koronawirusowi. 

 

Spis treści:

  1. Podróżowanie po szczepieniu COVID-19. Dokąd mogę pojechać?
  2. Powrót z zagranicy a kwarantanna 
  3. Paszport Covidowy: jak uzyskać? Jak długo jest ważny?
  4. Dlaczego warto zaszczepić się przeciw COVID-19?
  5. COVID-19: wariant Delta w Polsce. Jakie objawy?
  6. COVID-19: kraje wysokiego ryzyka

Pandemia COVID-19 sprawiła, że świat na długo wstrzymał oddech. Pierwszy oddech wzięliśmy wraz z pojawieniem się szczepionki przeciw koronawirusowi. W Polsce obecnie są zarejestrowane 4 szczepionki przeciw COVID-19: trzy w ramach, których pacjent otrzymuje 2 dawki i jedna jednodawkowa. Wszystkie są bezpłatne. 

 

Podróżowanie po szczepieniu COVID-19. Dokąd mogę pojechać?

W naszym kraju, szczepienie przeciw COVID-19 nie jest obowiązkowe. Nie jest też wymagane podczas podróżowania. Musimy jednak zaznaczyć, że jego brak zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19. 

Szczepienia przeciw COVID-19To także mniej „przywilejów” podczas urlopu. W związku z tym możemy spodziewać się, że niektóre państwa zażądają wykonania testów na obecność wirusa. Przy czym testy (testy PCR lub testy antygenowe w kierunku infekcji SARS-CoV-2) są płatne i trzeba je wykonać w odpowiednim czasie przed wylotem. Z racji panującej sytuacji, szczegółowe wytyczne ulegają ciągłej zmianie i warto je sprawdzać na bieżąco u przewoźnika, z którego usług korzystamy. – Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Jeżeli zdecydujesz się na wyjazd – pamiętaj, aby koniecznie się zaszczepić! Tylko w taki sposób unikniesz kwarantanny wjazdowej, niezależnie czy wracasz z UE, czy spoza strefy Schengen – czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.  

Szczegółowe informacje dotyczące ograniczeń w związku z podróżami do danego kraju znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sprawdź już teraz, czy możesz udać się np.: do Hiszpanii, Włoch, Indii, Chile, Grecji, Turcji, Tunezji, Egiptu, Maroko, na Cypr czy też Dominikanę. Po kliknięciu w dane państwo uzyskasz niezbędne informacje dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. 

 

Powrót z zagranicy a kwarantanna 

Osoby zaszczepione mogą być zwolnione z obowiązku kwarantanny po powrocie z podróży. Przy czym mówimy tu o osobach, które w pełni się zaszczepiły, czyli przyjęły wszystkie dawki przeciw COVID-19 wskazane przez producenta. A od przyjęcia ostatniej minął odpowiedni odstęp czasu, czyli najczęściej 14 dni. Tylko wtedy możemy stwierdzić, że nasz organizm zyskał odporność na SARS-coV-2.

Osoby, które nie są zaszczepione muszą liczyć się z obowiązkową kwarantanną po powrocie z zagranicy do Polski. Osoby podróżujące będą mogły zwolnić się z 10-dniowej obligatoryjnej kwarantanny, wykonując test (wynik musi być negatywny) po powrocie w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy z terytorium państwa będącego w strefie Schengen, państwa należących do Unii Europejskiej oraz tych, które uzgodniły z Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii koronawirusa. Obecnie jest to tylko Turcja. 

 

Paszport Covidowy: jak uzyskać? Jak długo jest ważny?

Warto zaznaczyć, że osoby w pełni zaszczepione otrzymują „paszport covidowy” zwany również „certyfikatem covidowym”. Dokument ułatwia swobodne i bezpieczne podróżowanie w obrębie UE. 

Unijny Certyfikat Covid (UCC) funkcjonuje w UE od 1 lipca 2021 roku. Dokument w przypadku osób zaszczepionych jest aktualny 365 dni. Paszport covidowy znajdziesz na swoim IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta. Możesz go również uzyskać: poprzez aplikację mObywatel, od lekarz POZ lub w punkcie szczepień. 

UCC jest ważny na terenie UE, natomiast w razie podróży do pozostałych regionów świata należy przed wyjazdem sprawdzić, jakie wymogi dotyczące dokumentacji szczepienia dotyczą podróżnych. Inne państwa mogą nie honorować UCC, a Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podróżnym potwierdzenie szczepienia wpisem do Międzynarodowej Książeczki Szczepień („żółta książeczka”). Książeczki takie dostępne są w poradniach medycyny podróży. 

 

Dlaczego warto zaszczepić się przeciw COVID-19?

Zdjęcie przedstawiające osobę szczepioną przeciwko koronawirusowiTo nie urlop powinien być głównym motywatorem do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19, a troska o zdrowie nasz i naszych bliskich. Szczególnie, kiedy wiemy, że powstają nowe mutacje i niektóre szczepy koronawirusa szybciej się rozprzestrzeniają niż wirus pierwotny. Wariant Delta (tzw. „indyjski”), który właśnie rozsiewa się po świecie jest nawet o 40-60% bardziej zaraźliwy i niebezpieczny niż wariant Alfa („brytyjski”). 

>>> Bezpieczne podróżowanie samolotem podczas COVID-19

Te argumenty powinny nas zachęcić do zaszczepienia się przeciw COVID-19. W Polsce szczepić można już dzieci od 12. roku życia. Przypominamy, że szczepienie przeciw koronawirusowi zmniejsza ryzyko zachorowania. A w razie zakażenia koronawirusem chroni przed ciężkimi przebiegiem choroby, powikłaniami, a nawet zgonem.

 

COVID-19: wariant Delta w Polsce. Jakie objawy?

Nie należy przy tym zapominać, że COVID-19 sieje ogromne żniwa. W Polsce zmarło już ponad 76 179 osób z powodu koronawirusa (dane z 20.10.2021, lista dotycząca liczby zgonów z powodu COVID-19 jest stale aktualizowana). 

Objawy osoby chorej na COVID-19Patrząc na liczbę zaszczepionych, można odnieść wrażenie, że statystyki te nie robią wrażenia. Zaledwie 52,32 proc. populacji zaszczepiło się pełną dawką (dane z 20.10.2021, aktualne statystyki dotyczące liczby osób zaszczepionych w Polsce znajdziesz na stronie Our World in Data). Niska wszczepialność z pewnością nie pozwoli na powrót do „normalność”, a mamy do czynienia z coraz silniejszym przeciwnikiem.

Teraz w natarciu jest odmiana Delta koronawirusa SARS-CoV-2, którą nie tylko łatwiej się zarazić, ale może wiązać się także z wyższym ryzykiem hospitalizacji. Wariant ten obecnie dominuje w Polsce. 

Osobom zakażonym koronawirusem w wariancie Delta najczęściej towarzyszą następujące symptomy: katar, ból gardła i gorączka. Pacjenci zgłaszali także: suchość w ustach, utratę apetytu i ból stawów. Rzadziej zaś kaszel czy utratę węchu oraz smaku, które były charakterystyczne dla pierwotnej wersji. 

 

COVID-19: kraje wysokiego ryzyka 

I na koniec musimy dodać, że na świecie pojawiła się nowe odmiany koronawirusa. Na liście VOI (Variants of Interest) znalazły się m.in. Eta, Iota, Kappa, Lambda, Mu.

Eksperci uczulają też na podróże do krajów „egzotycznych”, gdzie wszczepialność jest bardzo niska. Za przykład krajów wysokiego ryzyka, czyli miejsc, gdzie mało osób szczepi się, mogą posłużyć: Indie, Meksyk, Indonezja, Brazylia, czy też Kolumbia. Oznacza to jeszcze większą zasadność wykonania szczepienia przeciwko koronawirusowi przed podróżą.   

 

Źródła:

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur
2022-06-13

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...