Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Szczepienia przeciwko polio – aktualna sytuacja w pytaniach i odpowiedziach

Data publikacji: 2018-03-29
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

Mimo, iż świat jest na jak najlepszej drodze do zwalczenia polio, zgodne z zaleceniami szczepienie pozostaje wciąż najlepszym sposobem ochrony przed tym wirusem. Nie do końca przekonanym odpowiadamy poniżej na kilka istotnych pytań oraz wyjaśniamy dosyć skomplikowane zasady szczepień obowiązkowych przeciwko polio, wprowadzone przez WHO kilka lat temu.

Jak świat zjednoczył się przeciwko polio?

W 2014 r. WHO uznało polio za zagrożenie zdrowia publicznego w kontekście międzynarodowym (procedura PHEIC), dlatego też w zakresie zwalczania polio czasowo wdrożone zostały działania o zaostrzonym charakterze. Zasadność ich podtrzymywania sprawdzana jest co 3 miesiące, ostatnie posiedzenie nadzwyczajnego komitetu odbyło się w lutym 2018 r.

Czy te przepisy dotyczą także mnie?

W Polsce szczepienie przeciwko polio należy do szczepień obowiązkowych w wieku dziecięcym według krajowego Programu Szczepień Ochronnych. Zgodnie z rekomendacjami WHO i CDC, osobom dorosłym, które udają się do krajów dotkniętych polio, zaleca się przyjęcie dawki przypominającej szczepienia niezależnie od obowiązku szczepień.

Co więcej, podróżni jadący do krajów szczególnie zagrożonych (są to przede wszystkim państwa, w których występują przypadki zakażeń tzw. dzikimi szczepami wirusa polio) i zamierzający tam spędzić powyżej 4 tygodni, powinni przed wyjazdem wykonać szczepienie i móc to udokumentować, jeśli nie byli szczepieni w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Świadectwo szczepienia może być od nich wymagane na lotnisku w chwili wyjazdu z tego kraju. Obecnie wymóg taki dotyczy Afganistanu, Pakistanu i Nigerii, jednak ta lista może zmienić się w przyszłości, w zależności od bieżącej sytuacji epidemiologicznej.

Koniecznie książeczka, czy wystarczy zaświadczenie?

Podróżni jadący do kraju, w którym szczepienie jest obowiązkowe (jak wyżej), powinni zabrać ze sobą potwierdzenie wykonania szczepienia, udokumentowane w Międzynarodowej Książeczce Szczepień (ICVP).

Co zrobić, gdy nie można wykonać szczepienia?

Sporadycznie mogą zdarzać się sytuacje, kiedy to nie można zaszczepić się przeciwko polio przed podróżą długoterminową do państwa objętego obowiązkiem szczepień. Jeśli nie jest możliwe wykonanie szczepienia przypominającego przed wyjazdem, należy zaszczepić się w odwiedzanym kraju przed powrotem do domu. Zgodnie z wytycznymi WHO, takie szczepienie należy wykonać co najmniej 4 tygodnie przed opuszczeniem państwa, w którym istnieje wymóg szczepienia.

Opracowano na podstawie:
1. http://www.fitfortravel.nhs.uk/news/newsdetail.aspx?id=22390
2. http://polioeradication.org/wp-content/uploads/2016/08/FAQs_travellers.pdf
3. https://wwwnc.cdc.gov/travel/news-announcements/polio-guidance-new-requirements

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur
2022-06-13

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...