Wyszukiwarka
zaleceńLokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Uwaga na wściekliznę! Także w Malezji

Data publikacji: 2017-09-19
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

Większość z nas nie raz pewnie usłyszała w radio informację, że poszukiwany jest właściciel psa, który kogoś pogryzł. I choć wścieklizna występuje na całym świecie, to zagrożenia tą chorobą powinni być świadomi szczególnie turyści wyjeżdżający do egzotycznych krajów. Do przypomnienia najważniejszych informacji o tej chorobie skłania także Międzynarodowy Dzień Walki z Wścieklizną, który przypada 28 września.

Wścieklizna to śmiertelna choroba układu nerwowego, przenoszona przez ssaki. Występuje prawie na całym świecie, a najwięcej przypadków odnotowuje się w krajach rozwijających się Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. W państwach tych zagrożeniem dla turystów są przede wszystkim bezpańskie psy. Wściekliznę mogą przenosić także małpy, z którymi turyści lubią się fotografować czy nietoperze, w tropikach występujące nie tylko w jaskiniach. W większości sytuacji zakażenie następuje poprzez pokąsanie przez chore zwierzę lub kontakt jego śliny z błonami śluzowymi, spojówkami czy uszkodzoną skórą człowieka.

Jednym z popularnych kierunków podróżniczych stała się ostatnio Malezja uważana w Polsce za rejon o małym zagrożeniu wścieklizną. Ci z turystów, którzy za wakacyjną destynację obrali właśnie ten kraj, powinni jednak wiedzieć, że, po raz pierwszy od 20 lat, zanotowano tam w miesiącach letnich br. aż 5 zgonów w wyniku zarażenia tą chorobą, a ponad 800 mieszkańców regionu Sarawak zostało pogryzionych przez psy zakażone wirusem wścieklizny. Także więc, w tym przypadku do zachorowania doszło po ugryzieniu przez bezpańskie psy, a nie dzikie zwierzęta. Należy pamiętać, że zagrożone są nie tylko dzieci, które naturalnie lgną do zwierząt, ale także dorośli, gdyż chore zwierzęta zachowują się nieprzewidywalnie i mogą same zaatakować.

Jak zatem chronić się przed tą chorobą? Podróżny ma do dyspozycji szczepienie ochronne przed wyjazdem oraz powinien unikać kontaktów z ssakami podczas pobytu w egzotycznych rejonach świata, a w razie pogryzienia przez zwierzę lub innego rodzaju narażenie w podróży –  pilnie poszukać pomocy medycznej.

Szczepienie przedekspozycyjne nie zwalania od wykonania szczepienia przeciw wściekliźnie po ugryzieniu przez zwierzę, ale powoduje, że liczba koniecznych dawek szczepionki jest znacznie mniejsza, a cała procedura dużo mniej skomplikowana. Nie ma wówczas także konieczności podawania swoistej immunoglobuliny (czyli surowicy), raczej trudno dostępnej w krajach tropikalnych. W przypadku braku takich i innych niezbędnych środków medycznych w danym egzotycznym kraju, turysta najczęściej zmuszony jest do przerwania podróży oraz udania się do kraju, który oferuje odpowiednią opieką zdrowotną. Szczepienie profilaktyczne jest zatem bardzo korzystne.

Wskazówki dotyczące profilaktyki wścieklizny w podróży:

  • W podróży nie baw się ze zwierzętami, unikaj kontaktów z bezpańskimi psami i drapieżnikami.
  • Nie dokarmiaj zwierząt.
  • Uważaj na małpy, które czasem wskakują na plecy turysty, wyczuwając w jego plecaku jedzenie.
  • Zwiedzając jaskinie, unikaj kontaktu z występującymi tam nietoperzami.
  • Podróżując z dziećmi pamiętaj, że są one w grupie dużego ryzyka narażenia na wściekliznę. Dzieci same chętnie garną się do zwierząt, natomiast lekko pokąsane często nie informują o tym rodziców, bojąc się nagany. Dodatkowo, ich mała postura sprzyja rozleglejszym ranom w wyniku pokąsania.

Jak postępować w przypadku pokąsania?

Wścieklizna jest bardzo niebezpieczną chorobą, która nieuchronnie prowadzi do śmierci, o ile nie zostaną wdrożone odpowiednie środki profilaktyczne. Nie ma na nią lekarstwa, w związku z czym, po ugryzieniu przez zwierzę należy pamiętać o zasadach działania w takiej sytuacji:

  • Energicznie płucz ranę wodą i mydłem lub innym detergentem przez około 15-20 minut, co pozwala unieszkodliwić część wirusów wścieklizny.
  • Po odkażeniu rany załóż jałowy opatrunek.
  • Jak najszybciej skontaktuj się z placówką medyczną dysponującą szczepionką, a w razie potrzeby także surowicą przeciwko wściekliźnie, nawet jeśli w tym celu musisz przerwać wycieczkę.
  • Oprócz tej szczepionki i/lub surowicy może zaistnieć konieczność leczenia antybiotykiem oraz profilaktyki przeciwtężcowej, o czym decyduje lekarz.
  • Zwierzę powinno zostać poddane 10-dniowej obserwacji weterynaryjnej, która rozstrzyga o stanie jego zdrowia. W podróży jest to jednak najczęściej niemożliwe do przeprowadzenia.

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur
2022-06-13

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...