Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Zagrożenie chorobami tropikalnymi podczas pandemii

Data publikacji: 2020-11-06
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

Z oczywistych względów w mediach mówi się obecnie przede wszystkim o COVID-19. Inny, często pojawiający się w kontekście zdrowia temat to grypa. Pamiętajmy jednak, że pozostałe choroby nie wzięły sobie w tym czasie wolnego. Wręcz przeciwnie – szacuje się, że w ciągu następnych 5 lat liczba zgonów spowodowanych HIV, gruźlicą i malarią może wzrosnąć odpowiednio nawet o 10%, 20% i 36%.

Na łamach The Lancet Global Health przedstawiono model obrazujący szacunki dotyczące wzrostu liczby zgonów z powodu HIV, gruźlicy i malarii, które mogą nastąpić w wyniku pandemii COVID-19. Badacze doszli do wniosku, że w krajach zmagających się z tymi chorobami, w okresie pięcioletnim liczba ta może wzrosnąć odpowiednio o 10%, 20% i 36%. Chociaż w skali światowej ten pośredni wpływ będzie prawdopodobnie mniejszy, niż liczba zgonów bezpośrednio wywołana COVID-19, w krajach, w których choroby te stanowią poważne zagrożenie, może być tego samego rzędu wielkości.

Głównymi czynnikami powodującymi zwiększoną śmiertelność są:

  • przerwanie leczenia osób zakażonych wirusem HIV w krajach rozwijających się,
  • zakłócenie terminowej diagnostyki i leczenia chorych na gruźlicę
  • ograniczenie możliwości dostarczania moskitier chroniących przed komarami, które przenoszą malarię.

Globalny fundusz do walki z AIDS, gruźlicą i malarią (Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria) przeprowadza co dwa tygodnie badanie jakościowe w ponad 100 krajach, w których działa. Ostatnie opublikowane wyniki sugerują, że związane z pandemią zakłócenia w realizacji występują w przypadku 85% programów walki z HIV, 78% z gruźlicą i 73% z malarią. W przypadku odpowiednio 18%, 17% i 19% programów są one duże lub bardzo duże.

Istnienia wirusa SARS-CoV-2, wywołującego COVID-19, jesteśmy świadomi już od prawie roku, ale w tym obszarze tematycznym, nadal pozostaje wiele niewiadomych. Dlatego też każda próba oszacowania wpływu pandemii na świat jest obecnie bardzo trudna. Modelowanie samej pandemii nie jest tu jedynym wyzwaniem. Trzeba uwzględnić też potencjalny wpływ różnych strategii, które rządy mogą obrać w celu walki z chorobą. Aby sprostać temu wyzwaniu zespół projektu zarysował cztery scenariusze, pokazujące, jak może rozwinąć się pandemia, zależnie od różnych reakcji politycznych. Dane te zostały wykorzystane w celu pokazania, jak COVID-19 może wpłynąć na dynamikę śmiertelności HIV, gruźlicy i malarii.

Celem opracowania modeli tego typu jest nie tyle precyzyjne uzyskanie wyników, ile ustalenie skali oddziaływania i naświetlenie najbardziej krytycznych mechanizmów o nim decydujących.

Rozprzestrzenianie się chorób innych niż COVID-19, jest ważne również dla podróżników. W przypadku odbywania podróży, warto pamiętać, że są też inne zagrożenia dla zdrowia. I tak samo, jak przed koronawirusem chronimy się obecnie za pomocą izolacji społecznej, maseczek i częstego mycia rąk, tak i przed nimi powinniśmy się chronić. Metody są różne, w zależności od choroby. W wielu wypadkach istnieją szczepienia ochronne, które są najskuteczniejszą formą profilaktyki.

Opracowano na podstawie:
https://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(20)30317-X/fulltext
MAT-PL-2001908 v.0.2-11.2020

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur
2022-06-13

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...