Wyszukiwarka
zaleceńLokalizator
placówek

Po podróży

Większość podróżników wraca z wycieczki w pełni zdrowia, a przestrzeganie zasad bezpiecznego podróżowania minimalizuje ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Całkowitej gwarancji uniknięcia zachorowania jednak mieć nie można.

Skontaktuj się z lekarzem po powrocie z podróży i poinformuj go o swoim pobycie w tropiku w następujących sytuacjach:

  • W razie gorączki lub innych objawów chorobowych po powrocie z wycieczki egzotycznej, zwłaszcza z terenów zagrożonych malarią.
  • Jeśli jesteś obciążony chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, chorobami serca, układu oddechowego.
  • Jeśli w podróży byłeś narażony na kontakt z poważną chorobą zakaźną.
  • Po spędzeniu długiego czasu (>3 miesięcy) w krajach o dużym ryzyku zdrowotnym.

Lekarz medycyny podróży w pierwszej kolejności wykluczy choroby zagrażające życiu, takie jak malaria, następnie sprawnie i świadomie zleci dalsze badania i rozpocznie odpowiednie leczenie.

Pamiętaj również żeby dokończyć rozpoczęte przed wyjazdem schematy szczepień, aby utrzymać odporność przeciw wybranym chorobom na dłuższy czas.

Opracowano na podstawie: "Bezpiecznie w świat. Poradnik dla podróżnika", A. Wroczyńska, Gdynia 2018 oraz "Medycyna Podróży. Kompendium" K. Korzeniewski, PZWL, Warszawa 2016.
SZCZEPIENIE WYMAGA KONSULTACJI Z LEKARZEM
Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych ze szczepieniami. W celu uzyskania pełnej informacji w tym zakresie, należy skontaktować się z lekarzem.

Poradnik podróżnika

Wyjeżdżając w tropikalne zakątki świata jesteśmy dużo bardziej narażeni na choroby zakaźne niż podczas podróży w naszej strefie klimatycznej. Warunki...
W trakcie podróży

Wyjeżdżając w egzotyczny zakątek świata pamiętaj, że szczepienie przed podróżą nie zwalnia Cię od przestrzegania pewnych zasad i zachowania...
Przed podróżą

Właściwe przygotowanie zdrowotne do wyjazdu warto rozpocząć od wizyty w specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących. Na wizytę w poradni...