Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Szczepienia - wirusowe zapalenie wątroby typu a (wzw a)

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) to choroba układu pokarmowego, wywoływana przez wirusa zapalenia wątroby typu A. Może przebiegać bezobjawowo, ze średnim nasileniem albo mieć przebieg bardzo ciężki. Ostre wirusowe zapalenie wątroby charakteryzuje się nagłym początkiem: gorączka, złe samopoczucie, nudności i dyskomfort w jamie brzusznej; w ciągu kilku dni rozwija się żółtaczka. Zakażenie u bardzo małych dzieci jest zwykle łagodne lub bezobjawowe; starsze są bardziej narażone na wystąpienie objawów. U osób dorosłych choroba ta przebiega ciężej, a pełne odzyskanie zdrowia może trwać kilka miesięcy. Choroba przenoszona jest drogą pokarmową (poprzez spożycie zakażonej wody, lodu, owoców morza wyłowionych z zakażonych zbiorników wodnych, surowych owoców, warzyw, nieugotowanej żywności zakażonej podczas przygotowywania lub serwowania) lub przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

Występowanie

WZW A jest chorobą występującą praktycznie na całym świecie. Podobnie jak w przypadku duru brzusznego ryzyko zachorowania jest wyższe tam, gdzie występują złe warunki higieniczne i sanitarne.

Ryzyko dla podróżujących

Grupą szczególnie narażoną na WZW A są nieuodpornieni turyści wybierający się do krajów rozwijających się. Do takich krajów zalicza się również północne kraje Afryki, np. Egipt, do którego podróżuje wielu Polaków. Ryzyko zachorowania jest szczególnie duże u turystów wybierających się na obszary o złych warunkach sanitarnych i niedostatecznej kontroli wody pitnej.

Profilaktyka

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania WZW A jest szczepienie ochronne przed wyjazdem. Podczas pobytu w krajach o szczególnie niskich standardach sanitarnych należy również przestrzegać zasad bezpiecznego spożywania posiłków i napojów, zgodnie z zasadą "zaparz, ugotuj, obierz albo zapomnij".

Materiały do pobrania:
1. Infografika 28.07 - Światowy Dzień WZW

Opracowano na podstawie:
International Travel and Health Vaccine – preventable diseases and vaccines – 2017 update, WHO (www.who.int/ith) oraz CDC Health for International Travel 2016 (www.cdc.gov/travel)

SZCZEPIENIE WYMAGA KONSULTACJI Z LEKARZEM
Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych ze szczepieniami. W celu uzyskania pełnej informacji w tym zakresie, należy skontaktować się z lekarzem.

Tężec, błonica i krztusiec

TĘŻEC Tężec to ostra choroba, którą wywołują obecne w glebie bakterie Clostridium tetani. Do zakażenia dochodzi poprzez zanieczyszczenie rany...
Szczepienia rutynowe (m.in. przeciw grypie, meningokokom, ospie wietrznej lub pneumokokom)

Szczepienia zalecane niezależnie od regionu wyjazdu, zgodnie z indywidualnymi wskazaniami związanymi np. ze stanem zdrowia podróżnego....