Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Szczepienia - kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu jest wirusową chorobą ośrodkowego układu nerwowego wywoływaną przez wirusy z rodzaju Flavivirus przenoszone przez kleszcze. Można się nią zarazić przez zakażonego kleszcza bądź sporadycznie poprzez niepasteryzowane produkty nabiałowe. Choroba przebiega dwufazowo. Najpierw pojawiają się objawy przypominające grypę, później następuje chwilowa poprawa, a u części osób dochodzi do drugiej fazy, charakteryzującej się bólami głowy, gorączką, wymiotami, nudnościami, utratą przytomności i zespołem objawów neurologicznych. Następstwami choroby mogą być: depresja, zanik mięśni oraz ciągły ból głowy.

Występowanie
 

Kleszczowe zapalenie mózgu zazwyczaj występuje ogniskowo, nawet na terenach endemicznych. Obecnie najczęściej zgłaszane są przypadki w Rosji, na południowej Syberii oraz w krajach bałtyckich.

Ryzyko dla podróżujących

Podróżni mogą być narażeni na tę chorobę od kwietnia do listopada. Największe ryzyko kontaktu z zakażonym kleszczem występuje na wysokości do 750 metrów n.p.m., niemniej jednak w ciągu ostatnich lat znaleziono wirusa nawet na  wysokości 1500 metrów n.p.m.

Profilaktyka

Wybierając się do lasu, należy zachować środki ostrożności. Najlepiej zasłonić jak największą część ciała nosząc odpowiednią odzież, w tym długie spodnie i kryte obuwie. Należy również codziennie dokładnie sprawdzać ciało, by przyczepione kleszcze usunąć jak najszybciej. Przebywając na zagrożonych obszarach należy także unikać spożywania niepasteryzowanego nabiału. Profilaktycznie stosuje się także szczepionkę przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Opracowano na podstawie:
International Travel and Health Vaccine – preventable diseases and vaccines – 2017 update, WHO (www.who.int/ith) oraz CDC Health for International Travel 2016 (www.cdc.gov/travel), http://www.cvbd.org/en/occurrence-maps/world-map/

SZCZEPIENIE WYMAGA KONSULTACJI Z LEKARZEM
Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych ze szczepieniami. W celu uzyskania pełnej informacji w tym zakresie, należy skontaktować się z lekarzem.

Tężec, błonica i krztusiec

TĘŻEC Tężec to ostra choroba, którą wywołują obecne w glebie bakterie Clostridium tetani. Do zakażenia dochodzi poprzez zanieczyszczenie rany...
Szczepienia rutynowe (m.in. przeciw grypie, meningokokom, ospie wietrznej lub pneumokokom)

Szczepienia zalecane niezależnie od regionu wyjazdu, zgodnie z indywidualnymi wskazaniami związanymi np. ze stanem zdrowia podróżnego....