Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Szczepienia - grypa

Grypa jest wirusową ostrą chorobą górnych i dolnych dróg oddechowych. Przenosi się na ogół drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą bądź przedmiotem. Wirus grypy powoduje martwicę komórek rzęskowych, co w konsekwencji prowadzi do ich złuszczenia i odsłonięcia błony śluzowej dróg oddechowych. Taka śluzówka jest podatna na nadkażenia, dlatego nie należy grypy bagatelizować. Jedną z najpoważniejszych i najczęstszych konsekwencji grypy może być zapalenie płuc. Sama infekcja wirusem grypy może mieć różny przebieg – od zakażenia bezobjawowego, aż po chorobę z ciężkimi powikłaniami, a nawet zgonem. Objawy typowe dla grypy to nagłe zachorowanie, bardzo wysoka gorączka, suchy, męczący kaszel i bardzo nasilone osłabienie.

Występowanie

Choroba występuje na całym świecie w postaci sezonowych epidemii oraz pandemii. W strefie umiarkowanej półkuli północnej i południowej zachorowania na grypę występują sezonowo w okresie zimowym. W strefie międzyzwrotnikowej występują nieregularnie w ciągu całego roku.

Ryzyko dla podróżujących

Ryzyko zachorowania na grypę występuje w każdym miejscu na świecie, w każdej grupie wiekowej. Istnieją jednak pewne grupy, które są szczególnie narażone na groźne powikłania pogrypowe. Należą do nich:

  • osoby powyżej 65 r. ż.
  • osoby z przewlekłymi chorobami układu krążenia
  • osoby z chorobami metabolicznymi
  • osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego
  • kobiety w ciąży
  • dzieci, szczególnie od 6 m.ż. do 5 r.ż.

Profilaktyka

Podstawową metodą profilaktyki przeciw grypie są szczepienia ochronne. Wirusy grypy co roku mutują, dlatego szczepienia te trzeba powtarzać w każdym sezonie epidemicznym. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) co roku, na podstawie krążących aktualnie szczepów wirusa, aktualizuje skład szczepionki. Optymalnie szczepienie powinno nastąpić przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Czas potrzebny na wykształcenie odporności wynosi 2-3 tygodnie. Szczepić można osoby powyżej 6 m. ż..

Aby dowiedzieć się więcej na temat grypy zachęcamy do odwiedzenia podstrony szczepieniadlapodrozujacych.pl/grypa.

Opracowano na podstawie:
International Travel and Health Vaccine – preventable diseases and vaccines – 2017 update, WHO (www.who.int/ith) oraz CDC Health for International Travel 2016 (www.cdc.gov/travel).

SZCZEPIENIE WYMAGA KONSULTACJI Z LEKARZEM
Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych ze szczepieniami. W celu uzyskania pełnej informacji w tym zakresie, należy skontaktować się z lekarzem.

Tężec, błonica i krztusiec

TĘŻEC Tężec to ostra choroba, którą wywołują obecne w glebie bakterie Clostridium tetani. Do zakażenia dochodzi poprzez zanieczyszczenie rany...
Szczepienia rutynowe (m.in. przeciw grypie, meningokokom, ospie wietrznej lub pneumokokom)

Szczepienia zalecane niezależnie od regionu wyjazdu, zgodnie z indywidualnymi wskazaniami związanymi np. ze stanem zdrowia podróżnego....