Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Szczepienia - japońskie zapalenie mózgu

Japońskie zapalenie mózgu to choroba wirusowa przenoszona przez komary z rodzaju Culex. Zakażenia u ludzi najczęściej są bezobjawowe. W przypadkach objawowych choroba może przebiegać łagodnie lub ciężko. Infekcje łagodne charakteryzują się gorączką, aseptycznym zapaleniem opon mózgowych lub zapaleniem mózgu. W ciężkich przypadkach choroba ma nagły początek, postępuje szybko, objawia się bólem głowy, wysoką gorączką i objawami oponowymi. Po przebytej chorobie możliwe są trwałe następstwa neurologiczne. Około 25% ciężkich przypadków klinicznych kończy się śmiercią.

Występowanie

Japońskie zapalenie mózgu jest główną przyczyną wirusowego zapalenia mózgu w Azji i występuje w prawie wszystkich krajach azjatyckich. W dużej mierze dzięki szczepieniom zachorowalność na tę chorobę spadła w Japonii, Korei Południowej oraz w niektórych regionach Chin, a ostatnio również w Nepalu, Sri Lance, Tajlandii i Wietnamie. Jednakże transmisja wirusa w tych krajach występuje nadal, a osoby niezaszczepione są narażone na zakażenie. Przypadki zakażeń raportowane są także w Bangladeszu, Indiach, Pakistanie, Kambodży, Laosie, Filipinach i innych krajach w regionie. Transmisja wirusa związana jest z porą deszczową w południowo-wschodniej Azji, a w rejonach tropikalnych występuje przez cały rok. W umiarkowanych rejonach Chin, Japonii, na Półwyspie Koreańskim i we wschodniej części Rosji transmisja wirusa występuje głównie w okresie letnim i jesiennym.

Ryzyko dla podróżujących

Dla większości turystów podróżujących do Azji ryzyko zachorowania na japońskie zapalenie mózgu jest bardzo niskie, szczególnie gdy są to pobyty krótkoterminowe na obszarach miejskich. Jednak ryzyko zmienia się w zależności od pory roku, miejsca, czasu trwania podróży i aktywności turysty.

Profilaktyka

Podobnie jak w przypadku innych chorób przenoszonych przez komary należy chronić się przed ich ukąszeniami. Szczepienie jest szczególnie zalecane u osób planujących spędzać dużo czasu na powietrzu w sezonie transmisji wirusa na obszarach zagrożonych (spanie w namiotach, wycieczki piesze, praca), a także podróżujących długoterminowo w regionach występowania choroby.

Materiały do pobrania:
1. Infografika 20.08 - Dzień Komara

Opracowano na podstawie:
International Travel and Health Vaccine – preventable diseases and vaccines – 2017 update, WHO (www.who.int/ith) oraz CDC Health for International Travel 2020 (www.cdc.gov/travel).

SZCZEPIENIE WYMAGA KONSULTACJI Z LEKARZEM
Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych ze szczepieniami. W celu uzyskania pełnej informacji w tym zakresie, należy skontaktować się z lekarzem.

Tężec, błonica i krztusiec

TĘŻEC Tężec to ostra choroba, którą wywołują obecne w glebie bakterie Clostridium tetani. Do zakażenia dochodzi poprzez zanieczyszczenie rany...
Szczepienia rutynowe (m.in. przeciw grypie, meningokokom, ospie wietrznej lub pneumokokom)

Szczepienia zalecane niezależnie od regionu wyjazdu, zgodnie z indywidualnymi wskazaniami związanymi np. ze stanem zdrowia podróżnego....