Wyszukiwarka
zaleceńLokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Podstawowe zasady przygotowania do egzotycznej podróży

Data publikacji: 2019-11-27
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

Aby z wyjazdu przywieźć jedynie planowane pamiątki dobrze jest pomyśleć przed nim o profilaktyce. Na wizytę w poradni medycyny podróży najlepiej zgłosić się 1,5 do 2 miesięcy przed wyruszeniem w drogę. Taki okres pozwala na zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz wygodne dla turysty i zgodne z wymogami przeprowadzenie szczepień ochronnych. Jeżeli jednak do wyjazdu zostało mniej czasu, nie warto rezygnować z profilaktyki. Nawet na ostatnią chwilę można skorzystać z niektórych szczepień, wyposażyć wakacyjną apteczkę i zapoznać się z ważnymi zasadami bezpieczeństwa w podróży. Adresy poradni w swoim mieście można sprawdzić np. w lokalizatorze placówek dostępnym na naszej stronie głównej.

Jak wygląda wizyta?

Podczas konsultacji lekarz medycyny podróży poinformuje o sytuacji zdrowotnej w regionie planowanej wycieczki, zaproponuje obowiązkowe i zalecane szczepienia, dostosowane do celu i charakteru podróży. Trochę inny zestaw będzie potrzebny, jeśli planujemy wypoczynek w 5-gwiazdkowym hotelu, a inny, jeśli chcemy przedzierać się z maczetą przez dżunglę. W czasie wizyty warto też dopytać o wskazania do profilaktyki malarii. Na chwilę obecną dla podróżnych nie ma dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie, dostępne są jednak inne, skuteczne formy profilaktyki. Przy okazji dobrze też skonsultować zawartość apteczki podróżnej.

Na konsultację w placówce medycyny podróży warto przygotować informacje, które pomogą specjaliście w zadbaniu o nasze zdrowie:

  • Trasa wycieczki
  • Termin i charakter wyjazdu
  • Dane o ostatnio przebytych i przewlekłych chorobach
  • Lista przyjmowanych na stałe leków
  • Informacje o uczuleniach na leki lub inne substancje
  • Dokumentacja przebytych wcześniej szczepień ochronnych
  • Niekiedy potrzebny jest dokładny program wycieczki, a nie tylko lista odwiedzanych krajów. Najlepiej więc dostarczyć na konsultację plan podróży z jej szczegółową trasą.
  • Warto także przygotować inne, ważne informacje dot. swojego zdrowia np. obecnej lub planowanej ciąży.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Szczepienia ochronne to najskuteczniejszy sposób zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży. Zwykle jest to inwestycja przynosząca korzyść przez długi czas, gdyż szczepienia, w zależności od rodzaju zastosowanej szczepionki, uodparniają na kilka, kilkanaście lat, a niektóre nawet na całe życie.

Choroby tropikalne, które mogą zaatakować turystów nie należą do często spotykanych. Można przez wiele lat wyjeżdżać i z nimi się nie zetknąć. Jednak problem pojawia się, gdy jednak szczęście nas opuści, bowiem są one zwykle bardzo poważne i mogą znacząco wpłynąć na nasze życie. Warto też pamiętać, że w przypadku zachorowania za granicą możemy doświadczyć wątpliwej przyjemności leczenia w złych warunkach lub przerwania podróży ze względów zdrowotnych. Możemy także ponieść dodatkowe koszty, a czas terapii może być długi. Niektóre choroby pozostawiają również trwałe powikłania.

O czym, poza profilaktyką, warto pamiętać przed podróżą, w jej trakcie i po powrocie? Zachęcamy do sprawdzenia w Poradniku Podróżnika.
Rozpiskę szczepień obowiązkowych i zalecanych można znaleźć na: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/materialy-do-pobrania

Opracowano na podstawie:
"Bezpiecznie w świat. Poradnik dla podróżnika", A. Wroczyńska, Gdynia 2019 oraz "Medycyna Podróży. Kompendium" K. Korzeniewski, PZWL, Warszawa 2016.
SPPL.TRAV.19.10.0170

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur
2022-06-13

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...