Jeśli zdecydowałeś się na wakacje w Belize, to koniecznie dowiedz się, jak się do nich przygotować. Warto wiedzieć, jakie dokumenty pozwolą przekroczyć granicę, a także mieć świadomość zagrożeń występujących w tym kraju.
UWAGA: Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Belize zachowanie szczególnej...
Jeśli zdecydowałeś się na wakacje w Belize, to koniecznie dowiedz się, jak się do nich przygotować. Warto wiedzieć, jakie dokumenty pozwolą przekroczyć granicę, a także mieć świadomość zagrożeń występujących w tym kraju.
UWAGA: Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Belize zachowanie szczególnej ostrożności.
Paszport – pozwoli na przekroczenie granicy Belize. Ważność paszportu powinna być dłuższa o 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu.
Paszport tymczasowy – pozwoli na przekroczenie granicy Belize. Ważność paszportu powinna być dłuższa o 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu.
Dowód osobisty – nie pozwoli na przekroczenie granicy Belize.
Wiza – brak konieczności wyrobienia wizy.
Belize wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze od osoby powyżej 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje; w tym i tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin. Kraje: Angola, Benin, Boliwia, Brazylia, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Kolumbia, Kongo (Republika Demokratyczna), Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ekwador, Gwinea Równikowa, Etiopia, Gujana Francuska, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gujana, Kenia, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Panama, Paragwaj, Peru, Senegal, Sierra Leone, Sudan Południowy, Sudan, Surinam, Togo, Trynidad i Tobago, Uganda lub Wenezuela.
Wyjątki:
- Dzieci poniżej 1 roku życia.
- Pasażerowie podróżujący przez kraje, w których istnieje ryzyko przeniesienia żółtej febry, w ciągu 12 godzin bez opuszczania obszarów tranzytowych.
- Posiadacze zaświadczenia o przeciwwskazaniach ze względów medycznych.
Ubezpieczenie zdrowotne – Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane w momencie wystąpienia zdarzenia tzn. w przypadku wizyty lekarskiej zazwyczaj wymaga się pokrycia pełnej sumy poniesionych kosztów, a w razie potrzeby hospitalizacji szpitale wymagają wniesienia depozytu na poczet leczenia. Jeśli ulegniesz wypadkowi lub musisz pilnie skorzystać z usługi medycznej, natychmiast powiadom ubezpieczyciela, który powinien uruchomić procedury ubezpieczeniowe, a w razie potrzeby hospitalizacji wskazać szpital z którym posiada umowę na opiekę medyczną. Ubezpieczyciel powinien poinformować również, czy poszkodowany ma pokryć koszty we własnym zakresie, a następnie wystąpić o ich refundację, czy też koszty te zostaną pokryte bezpośrednio przez ubezpieczyciela
Źródło: https://www.gov.pl/web/panama/belize-idp (08.2024)