Wyszukiwarka
zaleceńLokalizator
placówek

Kenia - co jest ważne przed wyjazdem?

Szczepienia zalecane przed wyjazdem

Nie są wymagane przez przepisy prawne. Są wskazane u większości osób przed wyjazdem, gdyż zapewniają ochronę przed chorobami zakaźnymi, które zagrażają podróżnym w poszczególnych krajach. Rezygnacja ze szczepień nieobowiązkowych, ale zalecanych przed podróżą, może skutkować koniecznością leczenia w złych warunkach lub przerwaniem podróży ze względów zdrowotnych, wysokimi kosztami przyspieszonego powrotu do kraju, długą terapią, a także trwałymi powikłaniami.

Choroby zakaźne Zalecenia do szczepień
Szczepienia rutynowe (m.in. przeciw grypie, meningokokom, ospie wietrznej lub pneumokokom) Więcej > Szczepienia zalecane niezależnie od regionu wyjazdu, zgodnie z indywidualnymi wskazaniami związanymi np. ze stanem zdrowia podróżnego. Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do weryfikacji indywidualnych potrzeb zdrowotnych i uzupełnienia brakujących szczepień zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych.
Tężec Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko kontaktu rany z ziemią, która jest skażona zarodnikiem tężca.
Błonica Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko kontaktu z zakażoną osobą: przenoszenie drogą kropelkową.
Krztusiec Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko kontaktu z zakażoną osobą: przenoszenie drogą kropelkową.
Dur brzuszny Więcej > Szczepienie zalecane u większości podróżnych, zwłaszcza w przypadku ryzyka spożywania posiłków i napojów w złych warunkach sanitarnych, wyjazdów długoterminowych oraz podróży na tereny wiejskie.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko spożycia zanieczyszczonego pokarmu czy też wody.
COVID-19 Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko kontaktu z zakażoną osobą (przenosi się drogą kropelkową) czy też ze skażonym przedmiotem.
Szczepienia zalecane u wybranych podróżnych

Nie są wymagane przez przepisy prawne. Zapewniają ochronę przed chorobami zakaźnymi, które w określonych sytuacjach stanowią zagrożenie dla podróżujących do poszczególnych krajów. Są wskazane u niektórych podróżnych.

Choroby zakaźne Zalecenia do szczepień
Żółta gorączka (żółta febra) Więcej > Szczepienie zalecane w razie podróży do regionów Kenii, w których występuje żółta gorączka. Niezależnie od charakteru i długości wyjazdu.
Wścieklizna Więcej > Szczepienie zalecane zwłaszcza osobom, które mogą być narażone na kontakty ze zwierzętami ze względu na planowane podczas podróży aktywności rekreacyjne lub zawodowe, osobom planującym biwakowanie, turystykę aktywną lub zwiedzanie jaskiń oraz podróżnym udającym się na tereny wiejskie.
Zakażenia meningokokowe Więcej > Szczepienie zalecane w razie podróży podczas pory suchej (od grudnia do czerwca) do niektórych regionów Kenii.
Cholera Więcej > Szczepienie zalecane w razie podróży do regionów Kenii, w których występują ogniska cholery.
Profilaktyka malarii
Choroby zakaźne Zalecenia do szczepień
Malaria Więcej > Malaria jest groźną dla życia chorobą pasożytniczą przenoszoną przez komara widliszka. W razie podróży do regionów zagrożonych malarią, w Kenii zalecane jest stosowanie środków ochrony przed komarami oraz leków zapobiegających malarii, które są dostępne na receptę.

UWAGI:

Wyżej wymienione szczepienia są zalecane zdrowym osobom dorosłym, zaszczepionym w dzieciństwie zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami. Wybór szczepień zależy nie tylko od kraju docelowego, lecz także od dokładnej trasy, charakteru wycieczki, aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz wieku i stanu zdrowia podróżnika. U osób z chorobami przewlekłymi, dzieci i kobiet w ciąży wskazania do szczepień przed podróżą mogą różnić się od przedstawionych. Przed podróżą należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania szczegółowych zaleceń.

Warunki naturalne i pogodowe
Kenia z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom piaszczystych plaż, dzikich zwierząt, rozległych sawann i stepów. Przy czym warto nadmienić, że kraj ten stanowi najpotężniejszą gospodarkę kontynentalną Afryki. Można byłoby go nazwać hubem ekonomicznym, finansowym i transportowym.   Ukształtowanie terenu ...
Dowiedz się więcej >

Przygotowania do wyjazdu
Jeśli zdecydowałeś się na wakacje w Kenii, to koniecznie dowiedz się, jak się do nich przygotować. Warto wiedzieć, jakie dokumenty pozwolą przekroczyć granicą, a także mieć świadomość zagrożeń występujących w tym kraju.   Szczepienia  – przed wyjazdem do Kenii rekomendujemy spotkać się z lekarzem medycyny...
Dowiedz się więcej >

Apteczka
Co warto uwzględnić w apteczce przygotowując się na wyjazd do Kenii?   Podstawowa apteczka do Kenii: leki stosowane na stałe przez podróżnego (z zapasem na wypadek opóźnienia powrotu z wycieczki) leki zapobiegające malarii zalecone przez lekarza przed wyjazdem leki przeciwbiegunkowe i doustne...
Dowiedz się więcej >

Choroby
Choroby zagrażające osobom podróżującym do Kenii to m.in.:   Afrykańska gorączka kleszczowa Błonica Cholera Choroba meningokokowa COVID-19 Czikungunia Gorączka denga Dur brzuszny Gorączka Doliny Rift Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska Gorączka krwotoczna Marburg...
Dowiedz się więcej >

Szczepienia i profilaktyka
Przed podróżą do Keniii warto przede wszystkim przyjąć szczepienia obowiązkowe i zalecane. Będąc już na miejscu, można również zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne. Poniżej kilka cennych wskazówek, które podpowiedzą, w jaki sposób to zrobić.    Zapobieganie biegunce podróżnych i innym...
Dowiedz się więcej >

Ciekawostki
Kenia to z pewnością miejsce, które zaskoczyło oraz zachwyciło niejednego Polaka. Nic dziwnego, kraj ten jest skrajnie odmienny od naszego i jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Afryce.    Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek z tego magicznego państwa. Być może niektóre z tych informacji zachęcą do...
Dowiedz się więcej >

KENIA - MAT-PL-2202062-2.0-09/2022