Wyszukiwarka
zaleceńLokalizator
placówek

Kenia - co jest ważne przed wyjazdem?

Szczepienia obowiązkowe

Są wymagane przez przepisy prawne w celu ochrony mieszkańców i podróżnych przed chorobami zakaźnymi. Rezygnacja ze szczepień obowiązkowych może skutkować odmową pozwolenia na wjazd do danego kraju, kwarantanną lub przymusowym szczepieniem na granicy, jak również naraża podróżnika na poważne infekcje.

Choroby zakaźne Zalecenia do szczepień
Żółta gorączka (żółta febra) Więcej > Szczepionka 1-dawkowa | Termin szczepienia: min. 10 dni przed podróżą | Nie jest wymagane od podróżujących do Kenii bezpośrednio z Europy. Może być wymagane w razie przybycia do Kenii z niektórych innych krajów Afryki lub niektórych państw Ameryki Południowej i Środkowej. Wskazania zależą od szczegółowej trasy podróży/przelotu.
Szczepienia zalecane przed wyjazdem

Nie są wymagane przez przepisy prawne. Są wskazane u większości osób przed wyjazdem, gdyż zapewniają ochronę przed chorobami zakaźnymi, które zagrażają podróżnym w poszczególnych krajach. Rezygnacja ze szczepień nieobowiązkowych, ale zalecanych przed podróżą, może skutkować koniecznością leczenia w złych warunkach lub przerwaniem podróży ze względów zdrowotnych, wysokimi kosztami przyspieszonego powrotu do kraju, długą terapią, a także trwałymi powikłaniami.

Choroby zakaźne Zalecenia do szczepień
Błonica Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko kontaktu z zakażoną osobą: przenoszenie drogą kropelkową.
COVID-19 Więcej > Liczba dawek i termin szczepienia - w zależności od preparatu i aktualnych wytycznych | podczas pandemii, zalecane niezależnie od kraju docelowego.
Dur brzuszny Więcej > 1 dawka przypominająca przed podróżą | Termin szczepienia: co 10 lat
Krztusiec Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko kontaktu z zakażoną osobą: przenoszenie drogą kropelkową.
Szczepienia rutynowe (m.in. przeciw grypie, meningokokom, ospie wietrznej lub pneumokokom) Więcej > Szczepienia rutynowo zalecane niezależnie od regionu wyjazdu, zgodnie z indywidualnymi wskazaniami związanymi np. ze stanem zdrowia podróżnego. Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do weryfikacji indywidualnych potrzeb zdrowotnych i uzupełnienia brakujących szczepień zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych.
Tężec Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko kontaktu rany z ziemią, która jest skażona zarodnikiem tężca.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) Więcej > Szczepionka 2-dawkowa (1 dawka przed wyjazdem) | Termin szczepienia: 2–4 tygodnie przed wyjazdem (dopuszczalne szczepienie do dnia wyjazdu).
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) Więcej > Szczepionka 3-dawkowa (min. 2 dawki przed wyjazdem) | Termin szczepienia: min. 6 tyg. przed podróżą (schemat przyspieszony min. 3 tyg. przed podróżą)
Szczepienia zalecane u wybranych podróżnych

Nie są wymagane przez przepisy prawne. Zapewniają ochronę przed chorobami zakaźnymi, które w określonych sytuacjach stanowią zagrożenie dla podróżujących do poszczególnych krajów. Są wskazane u niektórych podróżnych.

Choroby zakaźne Zalecenia do szczepień
Cholera Więcej > Szczepionka 2-dawkowa | Termin szczepienia: min. 10 dni przed podróżą | w przypadku planowanego pobytu w regionach zagrożonych cholerą w Kenii
Wścieklizna Więcej > Szczepionka 2 lub 3-dawkowa | Termin szczepienia: min. 1 tydz. przed podróżą | dla osób narażonych na kontakt ze zwierzętami w podróży.
Zakażenia meningokokowe Więcej > 1 dawka min. 1 tydz. przed podróżą | Wskazane w razie podróży do północnej części Kenii od listopada do maja.
Żółta gorączka (żółta febra) Więcej > Szczepionka 1-dawkowa | Termin szczepienia: min. 10 dni przed podróżą | Zalecane w razie planowanego pobytu w regionach zagrożonych żółtą gorączką w Kenii, niezależnie od obowiązku szczepienia. W pozostałych regionach Kenii nie jest wskazane.
Profilaktyka malarii
Choroby zakaźne Zalecenia do szczepień
Malaria Więcej > Podróżującym do Kenii zaleca się zapobiegawcze stosowanie leków przeciwko malarii oraz środki ochrony przed ukłuciami komarów. Wybór profilaktyki zależy od trasy podróży oraz indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych podróżnego i ew. przeciwwskazań. Lek wybrać najlepiej podczas konsultacji lekarskiej w poradni medycyny podróży.

UWAGI:

Wyżej wymienione szczepienia są zalecane zdrowym osobom dorosłym, zaszczepionym w dzieciństwie zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami. Wybór szczepień zależy nie tylko od kraju docelowego, lecz także od dokładnej trasy, charakteru wycieczki, aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz wieku i stanu zdrowia podróżnika. U osób z chorobami przewlekłymi, dzieci i kobiet w ciąży wskazania do szczepień przed podróżą mogą różnić się od przedstawionych. Przed podróżą należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania szczegółowych zaleceń.

Przygotowania do wyjazdu
Jeśli zdecydowałeś się na wakacje w Kenii, to koniecznie dowiedz się, jak się do nich przygotować. Warto wiedzieć, jakie dokumenty pozwolą przekroczyć granicę, a także mieć świadomość zagrożeń występujących w tym kraju. Szczegółową listę, dotyczącą szczepień znajdziesz w części powyżej. W przypadku Kenii polecana jest także...
Dowiedz się więcej >

Apteczka
Podstawowy skład apteczki w podróży do tropiku i krajów rozwijających się: leki stosowane na stałe przez podróżnego (z zapasem na wypadek opóźnienia powrotu z wycieczki) leki zapobiegające malarii zalecone przez lekarza przed wyjazdem leki przeciwbiegunkowe i doustne...
Dowiedz się więcej >

Choroby
Choroby zagrażające osobom podróżującym do Kenii to m.in.: Afrykańska gorączka kleszczowa Błonica Cholera Choroba meningokokowa COVID-19 Czikungunia Dur brzuszny Gorączka denga Gorączka Doliny Rift Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska Gorączka krwotoczna Marburg Gruźlica...
Dowiedz się więcej >

Szczepienia i profilaktyka
Przed podróżą do Keniii warto przede wszystkim przyjąć szczepienia obowiązkowe i zalecane. Będąc już na miejscu, można również zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne. Poniżej kilka cennych wskazówek, które podpowiedzą, w jaki sposób to zrobić. Ochrona przed ukłuciami komarów - str....
Dowiedz się więcej >