Wyszukiwarka
zaleceńLokalizator
placówek

Tunezja - co jest ważne przed wyjazdem?

Szczepienia zalecane przed wyjazdem

Nie są wymagane przez przepisy prawne. Są wskazane u większości osób przed wyjazdem, gdyż zapewniają ochronę przed chorobami zakaźnymi, które zagrażają podróżnym w poszczególnych krajach. Rezygnacja ze szczepień nieobowiązkowych, ale zalecanych przed podróżą, może skutkować koniecznością leczenia w złych warunkach lub przerwaniem podróży ze względów zdrowotnych, wysokimi kosztami przyspieszonego powrotu do kraju, długą terapią, a także trwałymi powikłaniami.

Choroby zakaźne Zalecenia do szczepień
Tężec Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko kontaktu rany z ziemią, która jest skażona zarodnikiem tężca.
Błonica Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko kontaktu z zakażoną osobą: przenoszenie drogą kropelkową.
Krztusiec Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko kontaktu z zakażoną osobą: przenoszenie drogą kropelkową.
Dur brzuszny Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko spożycia zanieczyszczonego pokarmu czy też wody.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko spożycia zanieczyszczonego pokarmu czy też wody.
COVID-19 Więcej > Szczepienie zalecane niezależnie od charakteru i długości wyjazdu. Ryzyko kontaktu z zakażoną osobą (przenosi się drogą kropelkową) czy też ze skażonym przedmiotem.
Szczepienia rutynowe (m.in. przeciw grypie, meningokokom, ospie wietrznej lub pneumokokom) Więcej > Szczepienia zalecane niezależnie od regionu wyjazdu, zgodnie z indywidualnymi wskazaniami związanymi np. ze stanem zdrowia podróżnego. Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do weryfikacji indywidualnych potrzeb zdrowotnych i uzupełnienia brakujących szczepień zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych.
Szczepienia zalecane u wybranych podróżnych

Nie są wymagane przez przepisy prawne. Zapewniają ochronę przed chorobami zakaźnymi, które w określonych sytuacjach stanowią zagrożenie dla podróżujących do poszczególnych krajów. Są wskazane u niektórych podróżnych.

Choroby zakaźne Zalecenia do szczepień
Wścieklizna Więcej > Ryzyko kontaktu ze zwierzętami skażonymi wścieklizną, np. nietoperzem, psem.

UWAGI:

Wyżej wymienione szczepienia są zalecane zdrowym osobom dorosłym, zaszczepionym w dzieciństwie zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami. Wybór szczepień zależy nie tylko od kraju docelowego, lecz także od dokładnej trasy, charakteru wycieczki, aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz wieku i stanu zdrowia podróżnika. U osób z chorobami przewlekłymi, dzieci i kobiet w ciąży wskazania do szczepień przed podróżą mogą różnić się od przedstawionych. Przed podróżą należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania szczegółowych zaleceń.

Warunki naturalne i pogodowe
Piękne, piaszczyste plaże, egzotyczna roślinność i turkusowe wody – tak w skrócie można byłoby scharakteryzować kraj pełen kontrastów, czyli Tunezję. Kontrastów, które widać na każdym kroku – bogata europejska północ i biedne afrykańskie południe; bujna śródziemnomorska roślinność...
Dowiedz się więcej >

Przygotowania do wyjazdu
Jeśli Tunezja stała się właśnie destynacją, którą chcesz poznać z bliska to podpowiadamy, jak się przygotować do wyjazdu. Znajdziesz tu informacje poruszające nie tylko kwestie zdrowotne, ale także związane z dokumentami, bez których nie przekroczysz granicy.   Szczepienia – w Tunezji nie ma obowiązkowych...
Dowiedz się więcej >

Apteczka
Co warto uwzględnić w apteczce przygotowując się na wyjazd do Tunezji?     Podstawowa apteczka do Tunezji:   leki stosowane na stałe przez podróżnego (z zapasem na wypadek opóźnienia powrotu z wycieczki) leki zapobiegające malarii zalecone przez lekarza przed wyjazdem leki...
Dowiedz się więcej >

Choroby
Choroby zagrażające osobom podróżującym do Tunezji to m.in.:   Błonica COVID-19 Dur brzuszny Gruźlica Hantawirus Krztusiec Leiszmanioza Leptospiroza Odra Polio Półpasiec Różyczka Schistosomatoza Świnka Tężec Wścieklizna WZW A WZW B...
Dowiedz się więcej >

Szczepienia i profilaktyka
Przed podróżą do Tunezji warto przede wszystkim przyjąć szczepienia zalecane. Jednakże będąc już na miejscu można również zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne. Poniżej kilka cennych wskazówek, które podpowiedzą, w jaki sposób to zrobić.   Zapobieganie biegunce podróżnych i innym zakażeniom...
Dowiedz się więcej >

Ciekawostki
Tunezję nie tylko należy odwiedzić ze względu na piaszczyste plaże, ciepłą wodę w Morzu Śródziemnomorskim, zachwycającą roślinność. Ten arabski kraj może poszczycić się bogatą historią, kulturą i pięknymi zabytkami.   Poniżej prezentujemy wybrane ciekawostki i wartościowe informacje, które mogą przydać się osobom...
Dowiedz się więcej >