Piękne, piaszczyste plaże, egzotyczna roślinność i turkusowe wody – tak w skrócie można byłoby scharakteryzować kraj pełen kontrastów, czyli Tunezję. Kontrastów, które widać na każdym kroku – bogata europejska północ i biedne afrykańskie południe; bujna śródziemnomorska roślinność...
Piękne, piaszczyste plaże, egzotyczna roślinność i turkusowe wody – tak w skrócie można byłoby scharakteryzować kraj pełen kontrastów, czyli Tunezję. Kontrastów, które widać na każdym kroku – bogata europejska północ i biedne afrykańskie południe; bujna śródziemnomorska roślinność przeciwstawia się pustynnej części kraju.
Ukształtowanie terenu
Tunezja znajduje się na drugim pod względem wielkości kontynencie na Ziemi, czyli Afryce. Jest najmniejszym państwem Afryki Północnej (całkowita powierzchnia to ponad 160 tys. km²) i jednocześnie jest najbardziej wysuniętym na północ krajem kontynentu afrykańskiego. Zlokalizowana jest w basenie Morza Śródziemnomorskiego i graniczy z 2 krajami: Libią i Algierią.
Stolicą Tunezji jest Tunis. Kraj ten zamieszkuje 11 403 800 ludzi, najgęściej zaludnione jest wschodnie wybrzeże. Linia brzegowa Tunezji ma aż 1 300 km, w większości mamy do czynienia z pięknymi, piaszczystymi plażami.
Północną część Tunezji stanowią tereny górzyste. Można tam podziwiać wschodnie krańce Atlasu z górskimi pasmami (Madżarda, Tabassa i Góry Tunezyjskie). Wraz z kierunkiem południowym tereny stają się bardziej płaskie i suche aż do obszarów szotów, czyli słonych jezior (z reguły wyschniętych), które otwierają strefę saharyjską. Największym jeziorem słonym jest Szatt al-Dżarid, czyli tzw. Wielki Szot (liczy według różnych źródeł od 5 000 km² do 7 000 km² powierzchni).
Klimat
Klimat Tunezji można podzielić na kilka stref klimatycznych. I tak na wybrzeżu mamy do czynienia z klimatem śródziemnomorskim, przy czym w części wschodniej jest bardziej suchy. Zaś na północy jest podzwrotnikowy (od pośredniego, pomiędzy morskim a kontynentalnym), na południu zwrotnikowy, skrajnie suchy-kontynentalny.
W sumie, nie zrobimy nadużycia, jak napiszemy, że pogoda w Tunezji jest piękna przez cały rok – lata są ciepłe, a zimy łagodne. Za najlepszy okres na odwiedzenie tego kraju uznaje się miesiące na przełomie marca i listopada, przy czym wakacje (lipiec i sierpień) słyną z najwyższych temperatur (średnia temperatura 32 stopnie Celsjusza). Zaś temperatura wody w tych miesiącach wynosi zazwyczaj 26 stopni Celsjusza.
A co z opadami deszczu? Przeciętne roczne opady deszczu wahają się od 1 000 mm na północy do 150 mm na południu.
Fauna i Flora
Flora w Tunezji jest zróżnicowana ze względu na odmienny klimat. Roślinność śródziemnomorską można podziwiać na północy kraju. Natomiast w górach spotkamy lasy z sosnami alpejskimi, dębami korkowymi i ostrolistnymi. Zaś w południowej i środkowej części kraju dominują półpustynie trawiste z ostnicą esparto lub piołunowe.
Jeśli zaś chodzi o faunę, to w Tunezji możemy zobaczyć m.in.: szczuroskoczki, wielbłądy, szakale, serwale, dziki, arui, gazele i mniszki.
Źródła:
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Wielki-Szott;3995700.html https://www.gov.pl/web/tunezja/informacje-dla-podrozujacych
https://traveliger.pl/afryka-tunezja/geografia-tunezji.html
http://tunezjamojemiejscenaziemi.pl/plaze-w-tunezji/
https://traveliger.pl/afryka-tunezja/klimat-tunezji.html