Turcja to kraj, który może nas zaskoczyć na każdym kroku. To bogactwo kontrastów: lazurowego morza, gór i orientalnych smaków. To również mozaika cudów natury, zróżnicowany klimat i terenu, a przy tym niezmienna i ujmująca turecka gościnność, przyjaźń, otwartość. Co jeszcze warto...
Turcja to kraj, który może nas zaskoczyć na każdym kroku. To bogactwo kontrastów: lazurowego morza, gór i orientalnych smaków. To również mozaika cudów natury, zróżnicowany klimat i terenu, a przy tym niezmienna i ujmująca turecka gościnność, przyjaźń, otwartość. Co jeszcze warto wiedzieć o Turcji?
Strefa czasowa – różnica do czasu polskiego w czasie letnim wynosi dodatkowo 1 godzinę, w czasie zimowym 2 godziny.
Waluta – obowiązującą walutą jest lira turecka (TRY).
Bezpieczeństwo – należy pamiętać, że Turcja jest państwem zagrożonym terroryzmem. W przeszłości dochodziło do ataków nawet w Stambule i Ankarze. Zachowaj ostrożność szczególnie w miejscach, które mogą być celem ataków (atrakcje turystyczne, kluby nocne, budynki użyteczności publicznej, miejsca zbiegowisk i demonstracji).
Obyczaje – Turcja jest krajem muzułmańskim. Cudzoziemcy powinni więc przestrzegać określonych reguł zachowania, szczególnie gdy zwiedzają miejsca kultu religijnego. W meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach. Kobiety, które podróżują po wschodzie Turcji, powinny mieć zasłonięte nogi i ramiona. Poruszające się samotnie kobiety mogą narazić się na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.
Szczególnie we wschodnich rejonach Turcji w okresie ramadanu restauracje są nieczynne aż do godziny iftar (zachód słońca), o której można zjeść pierwszy posiłek. Do tej godziny należy unikać jedzenia i picia w miejscach publicznych.
Połączenia – telefony komórkowe przywiezione z zagranicy podlegają rejestracji, jeśli chcemy ich używać z turecką kartą SIM. Przyjeżdżając do Turcji warto albo od razu odłączyć sieć mobilną i przełączyć się wyłącznie na np. hotelowe Wi-Fi, albo kupić np. kartę lokalnego dostawcy Internetu. Roaming będzie bowiem niezwykle kosztowny. Aby skorzystać z oferty Internetu mobilnego, wystarczy zarejestrować kartę na podstawie ważnego paszportu – tak przydzielany jest zakres prepaid. Gdy ważność karty się skończy, zostaje ona wygaszona.
Flaga – turecka flaga przedstawia biały księżyc i Gwiazdę Poranną (Wenus) na czerwonym tle. Według legend symbolizuje ona krew poległych w trakcie bitwy na Kosowym Polu w XIV wieku, kiedy to sułtan Murad I – pierwszy władca Osmanów – podbił tereny obecnej Turcji.
Polski akcent – w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mickiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty.
Muzeum Mozaiki – Muzeum Zeugma to największe na świecie muzeum mozaiki, którego powierzchnia liczy 30 tys. metrów kwadratowych. Obiekt znajduje się w Gaziantep, mieście w południowo-wschodniej Turcji, znanym przede wszystkim z pistacji oraz wytwarzanej z nich baklawy.
Orient Express – w Stambule znajduje się historyczny budynek stacji kolejowej Sirkeci, gdzie ostatnią stację miał słynny Orient Express, kursujący pomiędzy Paryżem a Stambułem w latach 1883 - 1977.
Wykopaliska – liczba wykopalisk archeologicznych w Turcji wynosi przynajmniej 150 (rocznie!).
Źródła:
https://medycynatropikalna.pl/kraj/turcja/
https://www.gov.pl/web/turcja/informacje-dla-podrozujacych
https://panwybierak.pl/blog/internet-w-turcji/
https://podroztrwa.pl/turcja/
https://metintour.pl/ciekawostki-o-turcji
https://stykkultur.pl/muzeum-mozaiki-zeugma-w-gaziantep/