Królestwo Faraonów, mitycznego Sfinksa, piramid, rozległych pustyń – tak w skrócie można byłoby scharakteryzować Egipt, czyli kolebkę jednej z najstarszych cywilizacji świata.
Ukształtowanie terenu
Egipt (Arabska Republika Egiptu) położony jest na 2 kontynentach: w...
Królestwo Faraonów, mitycznego Sfinksa, piramid, rozległych pustyń – tak w skrócie można byłoby scharakteryzować Egipt, czyli kolebkę jednej z najstarszych cywilizacji świata.
Ukształtowanie terenu
Egipt (Arabska Republika Egiptu) położony jest na 2 kontynentach: w północno-wschodniej Afryce i zachodniej Azji – półwysep Synaj, na którym znajduje się najwyższy szczyt Egiptu Góra św. Katarzyny (2 637 m n.p.m.). Zdecydowana część Egiptu leży na kontynencie afrykański. Łączna powierzchnia tego państwa wynosi 1 001 450 km² i swoim kształtem przypomina trapez. Jest to kraj słynący z pustyń, które zajmują aż 94% powierzchni (dominują pustynie żwirowe i kamieniste).
Stolicą Egiptu jest Kair – największe miasto Bliskiego Wschodu. Państwo to graniczy z: Izraelem, Palestyną (Strefa Gazy), Sudanem i Libią. Otoczone jest dwoma morzami: na północy Morzem Śródziemnomorskim i na wschodzie Morzem Czerwonym.
Dominującymi terenami w Egipcie są wyżyny, przy czym są one stosunkowo nisko położone nad poziomem morza (średnia wysokość wyżyny wynosi 320 – 250 m n.p.m). Największymi wyżynami są: Pustynia Libijska (Pustynia Zachodnia) i Wyżyna Libijska. Niziny w Egipcie stanowią niewielką część tego kraju, największa z nich to Nizina Libijska.
Egipt to miejsce znane także z rzeki Nil, która płynie przez cały kraj i jest głównym źródłem wody. To właśnie w delcie Nilu (Dolny Egipt) toczy się życie. Deltę i dolinę Nilu zamieszkuje aż 98% ludności kraju. Razem (delta i dolina Nilu) stanowią obszar zaledwie ok. 4% powierzchni Egiptu. Warto nadmienić, że rejs po rzece Nil jest jedną z największych atrakcji i jest doskonałym sposobem na poznanie Egiptu – od Luksoru do Asuanu. Rejsy są także organizowane po jeziorach, np. Jeziorze Nasera.
Klimat zwrotnikowy
Egipt jest zlokalizowany głównie w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego leży wyłącznie północny pas wybrzeża i delta. Średnia temperatura dobowa w ciągu roku waha się pomiędzy 15 a 32 stopnie Celsjusza.
Kraj ten słynie z wysokich temperatur w okresie letnim, niskiej wilgotności i małej ilości opadów deszczu. Natomiast zimy są chłodniejsze, szczególnie w regionach pustynnych. Najchłodniej jest w styczniu – od 11 do 17 stopni Celsjusza.
To kiedy najlepiej wybrać się w podróż do Egiptu? Sezon trwa od listopada do lutego, jednak większość Europejczyków decyduje się odwiedzić ten kraj na przełomie lipca – września, kiedy to temperatura powietrza może osiągnąć nawet 40-50 stopni Celsjusza.
A jak z temperaturami wody w miesiącach najchętniej odwiedzanych przez Polaków, czyli lipcu i sierpniu? Pod lupę wzięliśmy 3 regiony odwiedzane przez turystów, czyli Marsa Alam, Sharm El Sheikh i Hurghadę. Temperatura wody w Hurghada wynosi około 29 stopni Celsjusza, Sharm El Sheikh – 27 stopni Celsjusza. Zaś w Marsa Alam temperatura wody osiąga blisko 29 stopni Celsjusza, czyli podobnie jak w Hurghada. Przy czym należy wziąć pod uwagę, że wskazana przez nas temperatury wody mogą różnić się kilkoma stopniami. Na pewno jednak nie zmarzniemy!
Tak jak wspomnieliśmy na początku opady w Egipcie są sporadyczne i nie przekraczają kilkudziesięciu milimetrów. Najwięcej opadów odnotowuje się na wybrzeżu kraju.
Flora i fauna
Flora w Egipcie jest bardzo uboga ze względu na to, że większość kraju pokryta jest pustyniami. W tej części można spotkać głównie: suche trawy, krzewy tamaryszku, palmy oraz akacje.
Bujną roślinność można zobaczyć w dolinie i delcie Nilu, a także miastach (zielenie miejskie). Należy nadmienić, że naturalna roślinność w dolinie i delcie Nilu została niemal całkowicie wyniszczona przez czynnik ludzki. Obecnie w obszarach tych najczęściej występują: eukaliptusy, platany, jałowce i palmy, które zostały nasadzone przez człowieka.
Jeśli zaś chodzi o faunę to w Egipcie jest ona stosunkowo bogata. Można tu spotkać: gazelę pustynną, arui grzywiastą, skoczka pustynnego, fenka pustynnego, węże plamiste, kobrę, sokoła, rarógę i pustułkę.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Egiptu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Delta_Nilu
https://traveliger.pl/afryka-egipt/klimat-egiptu.html
http://www.travelmaniacy.pl/kraj,egipt,pogoda-klimat,7.html