Wyszukiwarka
zaleceńLokalizator
placówek

Szczepienia - Egipt

Szczepienia zalecane
Dur brzuszny

Dur brzuszny jest ostrą układową chorobą zakaźną, wywoływaną przez pałeczkę duru brzusznego Salmonella typhi. Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej,...
Tężec

Tężec to ostra choroba, którą wywołują obecne w glebie bakterie Clostridium tetani. Do zakażenia dochodzi poprzez zanieczyszczenie rany ziemią,...
Błonica

Błonica jest ostrą bakteryjną chorobą, wywoływaną przez produkujące toksyny bakterie Corynebacterium diphtheriae. Jest przenoszona drogą kropelkową lub...
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B)

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) to ciężka choroba, wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu B. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt...
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) to choroba układu pokarmowego, wywoływana przez wirusa zapalenia wątroby typu A. Może przebiegać bezobjawowo, ze...
Szczepienia zalecane u wybranych podróżnych
Wścieklizna

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną o ostrym przebiegu, wywoływaną przez neurotropowe wirusy, pochodzące z rodziny Rhabdoviridae. Do zakażenia...

Egipt: szczepienia obowiązkowe i zalecane

Planujesz wyjazd do Egiptu? Sprawdź koniecznie przeciwko jakim chorobom powinieneś się zaszczepić przed podróżą do tego tropikalnego kraju. Znajdziesz tu informacje o szczepieniach zalecanych i obowiązkowych.

Egipt to kierunek, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. W związku z tym warto zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne swoje i swoich bliskich. Jadąc w to miejsce należy być świadomym ryzyka zakażenia chorobami tropikalnymi bądź też innymi, które mogą być efektem nieodpowiednich warunków sanitarnych. Dowiedz się już teraz, jakie szczepienia są zalecane, a jakie obowiązkowe w Egipcie.

Jakie szczepienia są zalecane przed wyjazdem do Egiptu?

Wybierając się do Egiptu warto pomyśleć o szczepieniach, tym bardziej, że ogólna higiena, czy też warunki klimatyczne zwiększają ryzyko zachorowania na choroby zakaźne. W tym kraju powinniśmy szczególnie przestrzegać zasad higieny: często myć ręce, myć dokładnie owoce i warzywa, a także pić wodę butelkowaną lub przegotowaną.

Szczepienia należy wykonać na 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem, aby przyjąć wszystkie dawki i uzyskać efekt ochronny.

Na liście szczepień zalecanych przed wyjazdem do Egiptu znajdują się m.in.: przeciw WZW typu A, durowi brzusznemu, wściekliźnie a także dawki przypominające przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi oraz polio oraz szczepienia rekomendowane w Polsce niezależnie od regionu wyjazdu (tzw. szczepienia rutynowe, o których piszemy w dalszej części artykułu).

Niezwykle ważne są szczepienia przeciwko WZW typu A i durowi brzusznemu, gdyż ryzyko chorób przenoszonych drogą pokarmową jest duże w Egipcie. Wystarczy spożyć zanieczyszczoną wodę lub żywność. Oprócz szczepień warto więc dodatkowo zachować wzmożone środki ostrożności, np. mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem, picie butelkowanej wody, unikanie jedzenia od ulicznych sprzedawców czy też napojów z lodem.

Podczas podróży do Egiptu powinniśmy unikać również  kontaktów z lokalnymi zwierzętami oraz tymi domowymi (koty, psy) ze względu na możliwość występowania wścieklizny. W razie ugryzienia bądź zadrapania przez dane zwierzę należy obmyć ranę wodą z mydłem i niezwłocznie udać się do najbliższej placówki medycznej. Mając już wiedzę o takim ryzyku, pożądane byłoby podjęcie działań profilaktycznych, takich jak przyjęcie szczepienia przeciwko wściekliźnie przed wyjazdem do Egiptu. Szczególnie jest ono istotne dla osób, u których ryzyko kontaktu ze zwierzętami jest zwiększone ze względu na charakter podróży.

Szczepienia przeciwko COVID-19

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do tego, że wśród szczepień zalecanych znalazły się także te dedykowane temu schorzeniu. Szczepienie przeciwko COVID-19 powinno chronić podróżnego od konsekwencji zachorowania podczas wakacji, a niekiedy także zwalnia z wymogów dotyczących testów przy przekraczaniu granic. Wytyczne dotyczące wjazdu do poszczególnych państw stale się zmieniają, w związku z tym należy śledzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby wiedzieć jakie zasady obowiązują osoby chcące przekroczyć egipską granicę. Na tej stronie znajdziemy nie tylko zasady obowiązujące w związku z pandemią, ale także inne wytyczne dotyczące wjazdu na teren Egiptu.

Szczepienia przypominające i rutynowe przed wyjazdem do Egiptu

W sytuacji  przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego (zgodnego z Programem Szczepień Ochronnych) przeciwko określonym chorobom zakaźnym powinniśmy rozważyć szczepienia przypominające, np. przeciw tężcowi, błonicy czy też krztuścowi. W przypadku tych chorób zaleca się osobom dorosłym powtarzać szczepienie co 10 lat, gdyż odporność na nie zmniejsza się z upływem czasu.

Przed wyjazdem do Egiptu u dorosłych podróżnych może być także zalecane szczepienie przypominające przeciwko poliomyelitis. Wskazania do szczepień przeciw polio zależą od bieżącej sytuacji epidemiologicznej i są aktualizowane co około 3 miesiące zgodnie z Tymczasowymi Rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Centers for Disease Control and Prevention (CDC) jako miejsca wysokiego ryzyka zachorowań na poliomyelitis w Egipcie wskazuje placówki opieki zdrowotnej, obozy dla uchodźców i placówki pomocy humanitarnej.

Na początku materiału wspominaliśmy o szczepieniach rutynowych, które są rekomendowane w Polsce niezależnie od miejsca podróży. Do szczepień rutynowych zaliczamy, m.in.: szczepienia przeciw grypie, WZW typu B, odrze/śwince/różyczce (MMR), meningokokom, ospie wietrznej lub pneumokokom.

Konsultacja w poradni medycyny podróży przed wyjazdem stanowi okazję do oceny stanu uodpornienia oraz indywidualnych potrzeb i wskazań do szczepień przeciwko tym chorobom u podróżnego.

Egipt: szczepienia obowiązkowe

Od przybywających do Egiptu bezpośrednio z Polski i większości krajów europejskich nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Jednocześnie jeśli planujesz podróż przez kraj, w którym występuje żółta gorączka (żółta febra) w Afryce lub w Ameryce Środkowej i Południowej czy też poliomyelitis, a następnie udajesz się do Egiptu to musisz również zaszczepić się przeciwko nim. Są one wymagane w takich sytuacjach przez władze sanitarne tego kraju jako warunek wjazdu.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w środki ochronne (np. odpowiednie ubranie okrywające ciało czy też repelenty przeciw owadom) oraz  farmakologiczne (np. leki przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe, czy przeciwgorączkowe). Leki te warto zakupić jeszcze przed podróżą, gdyż w krajach rozwijających się nie ma właściwego nadzoru nad ich produkcją i rynkiem farmaceutycznym. Do najczęstszych problemów zdrowotnych podróżnych należą zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zazwyczaj przewlekłe i ostre biegunki), zmiany skórne oraz infekcje dróg oddechowych.

 

Źródła:

www.cdc.gov

https://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien-2021

http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2020/117/akt.pdf

Szczepienia rutynowe

Zgodnie z PSO 2019 zalecane niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych m.in. przeciwko WZW typu B, grypie, odrze/śwince/różyczce (MMR), meningokokom (niezależnie od wyjazdów do krajów o dużym ryzyku zachorowania), ospie wietrznej, pneumokokom. Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

Szczepienia przypominające

Zgodnie z PSO 2019 przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi – zalecane u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych. Szczepienia przypominające przeciwko poliomyelitis – zgodnie PSO 2019 oraz Tymczasowymi Rekomendacjami WHO z maja 2014r., aktualizowanymi co trzy miesiące (szczegółowe informacje dostępne są w serwisie WHO www.polioeradication.org oraz na naszej stronie).

UWAGA!

Niektóre państwa wymagają szczepienia przeciw żółtej gorączce od osób przybywających bezpośrednio z rejonów zagrożonych tą chorobą. Szczegółowe informacje dostępne są w serwisach WHO: www.who.int/ith oraz CDC www.cdc.gov/travel.

W zakładce „Materiały do pobrania” znajduje się tabela "Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata", w której państwa te zostały uwzględnione. Sprawdzić można w niej także, jakie szczepienia, poza obowiązkowymi i zalecanymi, są jeszcze warte rozważenia - w tabeli oznaczone zostały literą "S".

Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską