Jeśli zdecydowałeś się na wakacje w Gabonu, to koniecznie dowiedz się, jak się do nich przygotować. Warto wiedzieć, jakie dokumenty pozwolą przekroczyć granicę, a także mieć świadomość zagrożeń występujących w tym kraju.
UWAGA: W związku z napiętą sytuacją polityczną i zagrożeniem bezpieczeństwa Ministerstwo Spraw...
Jeśli zdecydowałeś się na wakacje w Gabonu, to koniecznie dowiedz się, jak się do nich przygotować. Warto wiedzieć, jakie dokumenty pozwolą przekroczyć granicę, a także mieć świadomość zagrożeń występujących w tym kraju.
UWAGA: W związku z napiętą sytuacją polityczną i zagrożeniem bezpieczeństwa Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Gabonu, które nie są konieczne.
Paszport – pozwoli na przekroczenie granicy Gabonu. Ważność paszportu powinna być dłuższa o 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Gabonu.
Paszport tymczasowy – pozwoli na przekroczenie granicy Gabonu przy wyjeździe. Dokument musi być ważny co najmniej 6 miesięcy w momencie przekroczenia granicy.
Dowód osobisty – nie pozwoli na przekroczenie granicy Gabonu.
Wiza – Przy wjeździe do Gabonu obywateli polskich obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Elektroniczne zezwolenie na wjazd (e-visa) dotyczy wyłącznie osób podróżujących drogą powietrzną, które przekroczą granicę na międzynarodowym lotnisku im. Leona Mba, w Libreville. E-visa nie może być wydana na czas dłuższy niż 6 miesięcy.
Przy wjeździe należy każdorazowo okazać dokument potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. W przypadku jego braku podróżny zostanie zobowiązany do przyjęcia szczepionki na granicy (na zasadach odpłatności). Służby graniczne mogą też żądać okazania biletu powrotnego, środków na utrzymanie, rezerwacji hotelu.
Ubezpieczenie zdrowotne – Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane w momencie wystąpienia zdarzenia tzn. w przypadku wizyty lekarskiej zazwyczaj wymaga się pokrycia pełnej sumy poniesionych kosztów, a w razie potrzeby hospitalizacji szpitale wymagają wniesienia depozytu na poczet leczenia. Jeśli ulegniesz wypadkowi lub musisz pilnie skorzystać z usługi medycznej, natychmiast powiadom ubezpieczyciela, który powinien uruchomić procedury ubezpieczeniowe, a w razie potrzeby hospitalizacji wskazać szpital z którym posiada umowę na opiekę medyczną. Ubezpieczyciel powinien poinformować również, czy poszkodowany ma pokryć koszty we własnym zakresie, a następnie wystąpić o ich refundację, czy też koszty te zostaną pokryte bezpośrednio przez ubezpieczyciela
Źródło: https://www.gov.pl/web/angola/gabon-idp (08.2024)