Jeśli zdecydowałeś się na wakacje w Panamie, to koniecznie dowiedz się, jak się do nich przygotować. Warto wiedzieć, jakie dokumenty pozwolą przekroczyć granicę, a także mieć świadomość zagrożeń występujących w tym kraju.
UWAGA: Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej...
Jeśli zdecydowałeś się na wakacje w Panamie, to koniecznie dowiedz się, jak się do nich przygotować. Warto wiedzieć, jakie dokumenty pozwolą przekroczyć granicę, a także mieć świadomość zagrożeń występujących w tym kraju.
UWAGA: Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży na terenie całego kraju. Odradza się podróże, które nie są konieczne do prowincji Darién oraz do miasta Colón, ze względu na panujący tam wysoki poziom przestępczości.
Paszport – pozwoli na przekroczenie granicy Panamy. Dokument przy wjeździe musi być ważny minimum 6 miesięcy dla turystów i 3 miesiące dla rezydentów.
Paszport tymczasowy - pozwoli na przekroczenie granicy Panamy. Dokument przy wjeździe musi być ważny minimum 6 miesięcy dla turystów i 3 miesiące dla rezydentów.
Dowód osobisty – nie pozwoli na przekroczenie granicy Panamy.
Wiza – W Panamie możesz przebywać do 3 miesięcy bez wizy.
Ubezpieczenie zdrowotne – W Panamie nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego. Z racji bardzo wysokich kosztów opieki medycznej MSZ zaleca wykupienie polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane w momencie wystąpienia zdarzenia tzn. w przypadku wizyty lekarskiej zazwyczaj wymaga się pokrycia pełnej sumy poniesionych kosztów, a w razie potrzeby hospitalizacji szpitale wymagają wniesienia depozytu na poczet leczenia. Jeśli ulegniesz wypadkowi lub musisz pilnie skorzystać z usługi medycznej, natychmiast powiadom ubezpieczyciela, który powinien uruchomić procedury ubezpieczeniowe, a w razie potrzeby hospitalizacji wskazać szpital, z którym posiada umowę na opiekę medyczną. Ubezpieczyciel powinien poinformować również, czy poszkodowany ma pokryć koszty we własnym zakresie, a następnie wystąpić o ich refundację, czy też koszty te zostaną pokryte bezpośrednio przez ubezpieczyciela.
Źródło: https://www.gov.pl/web/panama/idp (03.2024)