Tanzania to miejsce, które czaruje dziką przyrodą i pięknym nadbrzeżem. Przyciąga tłumy turystów dzięki licznym atrakcjom, takim jak: szczyt Kilimandżaro, Park Narodowy Serengeti i krater wulkanu Ngorongoro – trzy cuda Czarnego Lądu.
Ukształtowanie terenu
Tanzania znajduje się w Afryce...
Tanzania to miejsce, które czaruje dziką przyrodą i pięknym nadbrzeżem. Przyciąga tłumy turystów dzięki licznym atrakcjom, takim jak: szczyt Kilimandżaro, Park Narodowy Serengeti i krater wulkanu Ngorongoro – trzy cuda Czarnego Lądu.
Ukształtowanie terenu
Tanzania znajduje się w Afryce Wschodniej nad Oceanem Indyjskim. Powstała z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki (w tym wyspa Mafia) i Zanzibaru (wyspy Unguja oraz Pemba). Powierzchnia Tanzanii wynosi 945 087 km².
Kraj ten graniczy z: Burundią, Kenią, Malawią, Mozambikiem, Ruandą, Ugandą i Zambią. Stolicą Tanzanii jest Dodoma.
Znaczną część państwa położonego na kontynencie afrykańskim zajmuje Wyżyna Wschodnioafrykańska (900 – 1 500 m n.p.m.), która została porozcinany uskokami i rowami wulkanicznymi należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Na tych terenach znajdują się także jeziora: Natron, Eyasi i Manyara.
Najwyższym masywem kraju i zarazem kontynentu afrykańskiego jest Kilimandżaro (najwyższy wierzchołek osiąga aż 5 895 m n.p.m). Zaraz za Klimandżaro uplasował się szczyt Meru, który mierzy 4 566 m n.p.m.
Północną część kształtują rozległe równiny (np. Serengeti Plains i Step Masajów), w nielicznych miejscach można spotkać wzniesienia skalne. Zaś na południu rozciągają się zerodowane pasma górskie, m.in. Rubeho i Mbarika. Z kolei w zachodniej granicy można podziwiać pasma gór zrębowych, np. Kipengere Range i Mgeya. W części wybrzeżnej królują niziny, szerokie na 50 – 100 km, w obszarze delty Rufidżi na 200 km.
Klimat
Tanzania znajduje się w strefie klimatu podrównikowego suchego. Jedynie na wybrzeżach, wyspach czy też w wyższych partiach gór mamy do czynienia z klimatem wilgotnym. W kraju tym możemy wyróżnić 2 pory roku: suchą i deszczowa. I tak na południu pora deszczowa przypada na przełomie grudnia i maja, zaś na północy są dwie: od października do listopada oraz od kwietnia do maja.
Najwięcej opadów występuje w górnych partiach gór (ilość opadów rocznych dochodzi do 2 000 mm), na wyspach (średnio do 1 700 mm) i wybrzeżu (od 900 do 1 400 mm rocznie).
Wartość średniej temperatury w Tanzanii wynosi 23 – 27 stopni Celsjusza. Najcieplej jest na wybrzeżu, gdzie temperatur wahają się od 24 do 28 stopni Celsjusza. Zaś najchłodniej w partiach górskich.
To, kiedy warto pojechać do Tanzanii na urlop? Najcieplej w Tanzanii jest w marcu, lutym i grudniu. Zaś najzimniej w czerwcu, lipcu oraz sierpniu, aczkolwiek temperatura nadal nie jest niska, bo wynosi ok. 26 stopni Celsjusza.
Fauna i flora
Flora występująca w Tanzanii jest zróżnicowana. Wewnątrz kraju przeważają sawanny, przede wszystkim suche i niskotrawiaste. Sawanny parkowe porośnięte baobabami znajdują się na wschodzie, na terenach nizin nadbrzeżnych. Zaś na południu i wschodzie można podziwiać lasy tropikalne, tzw. miombo. Warto dodać, że lasy w Tanzanii zajmują aż 45% powierzchni kraju.
A co z fauną zamieszkującą Tanzanię? Państwo to może pochwalić się bogatym światem zwierząt, pomimo że przez dziesiątki lat były w nim organizowane polowania. Obecnie wiele parków w Tanzanii jest pod ochroną, co pozwala ograniczyć kłusownictwo.
W Tanzanii żyją m.in.: gazele, słonie, lwy, gepardy, lamparty, hieny, szakale, krokodyle, hipopotamy, strusie, flamingi oraz liczne płazy, gady i owady.
Źródła:
https://www.nationalgeographic.com/travel/destination/tanzania https://www.gov.pl/web/tanzania/idp
https://www.wakacje.pl/pogoda/tanzania/