Jeśli zdecydowałeś się na wakacje w Wybrzeżu Kości Słoniowej, to koniecznie dowiedz się, jak się do nich przygotować. Warto wiedzieć, jakie dokumenty pozwolą przekroczyć granicę, a także mieć świadomość zagrożeń występujących w tym kraju.
UWAGA: Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są...
Jeśli zdecydowałeś się na wakacje w Wybrzeżu Kości Słoniowej, to koniecznie dowiedz się, jak się do nich przygotować. Warto wiedzieć, jakie dokumenty pozwolą przekroczyć granicę, a także mieć świadomość zagrożeń występujących w tym kraju.
UWAGA: Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do strefy przygranicznej z Liberią, w południowo-zachodniej części kraju. Utrzymuje się tam ogólny wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa po wojnie domowej. Dochodzić może do starć sił rządowych z uzbrojonymi grupami i napadów rabunkowych.
Z uwagi na ogólną sytuację w regionie związaną z zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje zachowanie szczególnej ostrożności w pozostałej części kraju.
Paszport – pozwoli na przekroczenie granicy Wybrzeża Kości Słoniowej Ważność paszportu powinna być dłuższa o 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu.
Paszport tymczasowy – w przypadku planowanej podróży na paszporcie tymczasowym MSZ rekomenduje kontakt z przedstawicielstwem dyplomatycznym WKS, np. w Berlinie: https://ambaci.de/
Dowód osobisty – nie pozwoli na przekroczenie granicy Wybrzeża Kości Słoniowej.
Wiza – Obywatele polscy udający się do Wybrzeża Kości Słoniowej muszą mieć ważną wizę na pobyt i przejazd. Można ją uzyskać w Ambasadzie WKS w Berlinie lub elektronicznie przez stronę: https://snedai.com/ (wyłącznie dla przybywających do WKS przez międzynarodowe lotnisko w Abidżanie).
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia).
Ubezpieczenie zdrowotne – Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane w momencie wystąpienia zdarzenia tzn. w przypadku wizyty lekarskiej zazwyczaj wymaga się pokrycia pełnej sumy poniesionych kosztów, a w razie potrzeby hospitalizacji szpitale wymagają wniesienia depozytu na poczet leczenia. Jeśli ulegniesz wypadkowi lub musisz pilnie skorzystać z usługi medycznej, natychmiast powiadom ubezpieczyciela, który powinien uruchomić procedury ubezpieczeniowe, a w razie potrzeby hospitalizacji wskazać szpital z którym posiada umowę na opiekę medyczną. Ubezpieczyciel powinien poinformować również, czy poszkodowany ma pokryć koszty we własnym zakresie, a następnie wystąpić o ich refundację, czy też koszty te zostaną pokryte bezpośrednio przez ubezpieczyciela
Źródło: https://www.gov.pl/web/senegal/wybrzeze-kosci-sloniowej-idp (08.2024)