Bezpieczny odpoczynek na świeżym powietrzu
Data publikacji: 2019-05-31
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską
Planując wypoczynek na świeżym powietrzu warto zadbać o to, by był on możliwie jak najbardziej bezpieczny dla naszego zdrowia. Przebywanie na łonie natury niesie ze sobą bardzo wiele korzyści, ale, niestety, nie jest pozbawione zagrożeń.
Jednym z nich są kleszcze, których aktywność w naszym regionie geograficznym przypada przede wszystkim na okres między kwietniem a październikiem. Przenoszą one choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). O ile przeciwko tej pierwszej nie ma jeszcze szczepień, o tyle przeciwko KZM są dostępne, a lekarze polecają je osobom, które mogą mieć kontakt z kleszczami. Warto jednak pamiętać, że nie daje ona dożywotniej odporności i co kilka lat potrzebne jest szczepienie przypominające.
Wyruszając na tereny występowania kleszczy, dobrze jest właściwie się przygotować, aby się przed nimi zabezpieczyć. W Polsce kleszcze występują przede wszystkim w wilgotnych lasach liściastych oraz na obszary, na których rosną wysokie krzewy i trawy. Niestety pojawiają się także w parkach miejskich. Właściwe zabezpieczenie się przed nimi powinno obejmować użycie repelentów (pomogą też na komary!) i zakrywającego ciała ubrania. W miarę możliwości lepiej też podążać wyznaczonymi ścieżkami, niż przedzierać się przez gęstwinę. Mimo to trzeba pamiętać, że powyższe sposoby nie dają gwarancji, że nie wrócimy do domu z nieproszonym towarzyszem. Po spacerze warto więc sprawdzić stan skóry i możliwie szybko usunąć znalezionego kleszcza.
W myśl dobrze znanej zasady, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto pamiętać o szczepieniu przeciwko KZM, które w Polsce jest zalecane jest osobom narażonych na pokłucie przez kleszcze, także podczas wypoczynku wakacyjnego. Choroba atakuje organizm w dwóch fazach – pierwsza może zostać łatwo pomylona z grypą. Mogą w niej wystąpić także nudności, ból głowy czy gorączka. Zwykle na tym etapie choroba się kończy, jednakże u 20-30% chorych dochodzi do jej rozwoju. Gorączka rośnie do 40˚C nasila się ból głowy, pojawia się ból mięśni i stawów oraz sztywność karku. Może się to skończyć także nieodwracalnymi zmianami neurologicznymi, a w rzadkich przypadkach także śmiercią.
Aby uniknąć opisanych powyżej niebezpieczeństw powinno się przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa – dbać o właściwy ubiór, stosować repelenty i pamiętać o regularnych szczepieniach.
Opracowano na podstawie:
https://www.who.int/immunization/diseases/tick_encephalitis/en/
https://www.cdc.gov/vhf/tbe/index.html
https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/choroby-tropikalne/kleszczowe-zapalenie-mozgu
SPPL.TRAV.19.05.0082
2022-06-13
Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
2022-05-13
Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...