Wyszukiwarka
zaleceń



Lokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur

Data publikacji: 2022-06-13
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny wypoczynek! Przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat ochrony, w tym szczepień zalecanych, przed chorobami tropikalnymi w tych regionach.

Granice Singapuru, Tajlandii, jak i Wietnamu są otwarte dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Pamiętaj, że to szczepienie nie uchroni cię przed chorobami tropikalnymi występującymi w tych krajach. Podczas planowania egzotycznej wycieczki uwzględnij wizytę w placówce medycyny podróży. Lekarz zaleci odpowiednie szczepienia, na które może mieć wpływ trasa wycieczki. 

>>> CZYTAJ TAKŻE: Choroby w Tajlandii: denga i WZW A. Czy tylko one stanowią zagrożenie dla podróżnych?

WZW A i dur brzuszny - choroby „brudnych rąk”

WZW A jest chorobą układu pokarmowego. Objawami zakażenia są: wysoka gorączka, złe samopoczucie, nudności oraz dyskomfort w jamie brzusznej. Po kilku dniach rozwija się również żółtaczka. 

Małe dzieci zwykle przechodzą zakażenie łagodnie. U osób dorosłych choroba ma cięższy przebieg, a pełne odzyskanie zdrowia może zająć kilka miesięcy.

Dur brzuszny to choroba zakaźna występująca na całym świecie, jednak liczba zachorowań w krajach rozwiniętych jest niewielka. Sytuacja wygląda inaczej w obszarach o niskim statusie sanitarno-epidemiologicznym. Największe ryzyko dotyczy Azji, Ameryki Południowej i Afryki.WZW A i dur brzuszny - choroby brudnych rąk

Jednym z objawów choroby jest wysoka gorączka. Dodatkowo pojawiają się silne bóle głowy, biegunka oraz powiększenie śledziony i wątroby. Podróżni chorujący na dur brzuszny zwykle potrzebują leczenia w szpitalu. 

Powyższymi chorobami można się zarazić poprzez kontakt z zakażoną wodą, żywnością lub osobą. W celu ochrony unikaj jedzenia pokarmów z podejrzanych źródeł (np. street food). Przestrzegaj zasad higieny osobistej – myj ręce przed każdym posiłkiem, pij przegotowaną lub butelkowaną wodę. Szczepienia przeciwko WZW A i durowi brzusznemu skutecznie zminimalizują ryzyko zakażenia. 

Tężec, błonica i krztusiec – bakteryjne choroby zakaźne

Tężec to choroba układu nerwowego, którą powoduje toksyna tężcowa wytwarzana przez laseczki tężca. Do infekcji najczęściej dochodzi w wyniku zanieczyszczenia rany. Objawy zakażenia pojawiają się średnio po 8 dniach: m. in. poczucie rozbicia, bezsenność, skurcze mięśni, porażenie mięśni twarzy, zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi. Z czasem dochodzą do tego powikłania, np. zapalenie mięśnia sercowego. Szacuje się, że 30-50 na 100 chorych umiera z powodu tężca.

Błonicą można się zakazić drogą kropelkową od innego człowieka. To choroba o ciężkim przebiegu. Może prowadzić do uszkodzeń wielu narządów wewnętrznych, takich jak nerki, wątroba lub ośrodkowy układ nerwowy.

Krztusiec wywołują bakterie - pałeczki krztuśca. Nasilenie choroby jest zależne od wieku oraz stanu uodpornienia organizmu. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Pierwsze tygodnie choroby przypominają przeziębienie – pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe i ból gardła. Z czasem dochodzi do tego uciążliwy kaszel, kończący się głośnym wdechem, wymiotami, a nawet bezdechem. Powikłaniami krztuśca są złamania żeber, drgawki i zapalenie płuc.

W Polsce obowiązkowa u dzieci szczepionka przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi podawana jest w jednym wstrzyknięciu. W celu uzyskania optymalnej odporności, dzieci otrzymują ją kilkukrotnie. Aby utrzymać skuteczność tego szczepienia, osoby dorosłe powinny przyjmować dawkę przypominającą co 10 lat. 

Zarówno tężec, błonica, jak i krztusiec są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Laseczki tężca występują we wszystkich regionach świata, zatem możliwość zakażenia występuje również w Południowo-Wschodniej Azji.

Malaria i denga – niebezpieczne choroby przenoszone przez komary

Malaria to choroba pasożytnicza (przenoszona przez ukłucie komara), która występuje w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Jak podaje CDC, najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się w Afryce, jednak ryzyko zakażenia dotyczy również Azji, w tym Tajlandii i Wietnamu. W Singapurze zagrożenie malarią jest znikome.

Malaria i denga – niebezpieczne choroby przenoszone przez komaryObjawami choroby są m. in. silne dreszcze i wysoka gorączka. Pojawiają się bóle głowy, znaczne osłabienie, niekiedy wymioty i inne objawy. Bez leczenia malaria może doprowadzić do zagrożenia życia podróżnika. W 2021 roku WHO zatwierdziło pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko malarii. Preparat niestety nie jest dostępny dla turystów. 

Wirus gorączki denga przenoszą komary tygrysie, które swoją nazwę zawdzięczają zdobiącym je białym i czarnym paskom. Objawami zakażenia są wysoka gorączka, wymioty, ból głowy, stawów, mięśni i  w głębi oczodołów. Gorączkę denga leczymy objawowo (uwaga: jedynym bezpiecznym lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólwym dla osób z gorączką denga jest paracetamol). 

Pewien stopień ochrony zarówno przed malarią, jak i gorączką denga zapewniają uniknięcie ukłuć komarów. Stosuj preparaty odstraszające te owady. Zadbaj, żeby w miejscu twojego noclegu były zamontowane moskitiery. Wieczorami zamykaj drzwi i okna. W Polsce dostępne są również leki, które zapobiegają malarii i powinny być stosowane w regionach o dużym zagrożeniu tą chorobą. Receptę może wystawić lekarz.

Szczepienia na wściekliznę zalecane przy trekkingu 

Jak podaje WHO, na wściekliznę corocznie umiera ok. 60 tys. osób – głównie w Azji i Afryce. To choroba odzwierzęca, która zawsze prowadzi do śmierci. Początkowymi objawami zakażenia są bóle głowy, uczucie niepokoju, gorączka oraz zmiany czucia w okolicy ugryzienia. Z czasem pojawiają się m. in. halucynacje, hydrofobia (lęk przed wodą) oraz zagrażające życiu skurcze mięśni utrudniające przełykanie i oddychanie. 

>>> CZYTAJ TAKŻE: Poznaj kompleksową listę szczepień obowiązkowych i zalecanych do różnych krajów świata

W Polsce szczepienia przeciwko wściekliźnie są zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru u wybranych podróżnych, w zależności od indywidualnego ryzyka. Zaszczepić się powinny m.in. osoby, które planują pobyt w odległych lub wiejskich rejonach (bez łatwego dostępu do placówek medycznych) lub decydujące się na dłuższą podróż. Szczepienia przeciwko wściekliźnie są bardzo ważne, jeżeli planujesz aktywny wypoczynek, np. trekking. Odwiedzając zabytkowe budowle i jaskinie łatwo natknąć się na nietoperze, które (jak wszystkie ssaki) mogą być zakażone wirusem.

Po ukąszeniu podczas podróży, należy jak najszybciej skorzystać z porady lekarskiej – niezależnie od szczepienia.

Japońskie zapalenie mózgu – choroba, która może nie dawać objawów

Malaria i gorączka denga to nie jedyne choroby tropikalne, które przenoszą owady. Przenosicielami wirusów japońskiego zapalenia mózgu są komary z rodzaju Culex. Nie ma specyficznego leczenia – jedynie objawowe.

Prawdopodobieństwo zarażenia zmienia się w zależności od pory roku, miejsca, czasu trwania podróży oraz planowanych aktywności. Zakażenie zazwyczaj przebiega bezobjawowo, jednak w przypadku ciężkiego przebiegu choroba może prowadzić do trwałych powikłań neurologicznych i śmierci.

Japońskie zapalenie mózgu jest główną przyczyną wirusowego zapalenia mózgu w Azji. Szczepienia przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu są zalecane przed wyjazdem do Tajlandii i Wietnamu u wybranych podróżnych, w zależności od indywidualnego ryzyka.

Przygodny seks a ryzyko HIV

Podróże niejednokrotnie zwiększają ryzyko zakażeń chorób przenoszonych drogą płciową. Zakażenia HIV są powszechne w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej. 

>>> CZYTAJ TAKŻE: Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka.

Szczepionka przeciwko HIV jest w pierwszej fazie badań klinicznych. Pozostają nam działania profilaktyczne, takie jak odpowiednie zabezpieczenie przed stosunkiem, czy stały partner lub partnerka. WZW typu A również można zarazić się drogą płciową, chociaż jest to stosunkowo rzadkie. W tym przypadku skuteczną ochronę zapewnią ci szczepienia. Szczepienia przeciwko WZW typu A są na liście zalecanych przed wyjazdem do Tajlandii, Singapuru czy też Wietnamu. 

 

Źródła:

 

MAT-PL-2201233-2.0-06/2022

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...
Wyjazd do Chorwacji: koronawirus, choroby, szczepienia
2022-03-15

Czy przed wyjazdem do Chorwacji trzeba szczepić się przeciwko COVID-19? I przed jakimi chorobami warto jeszcze chronić się zanim wyjedziemy do tego kraju?...