Wyszukiwarka
zaleceńLokalizator
placówek

Lecisz na wakacje?

Najpierw leć na szczepienie
Dowiedz się więcej

Wakacje w Azji

Data publikacji: 2019-04-26
Opracowano we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Wroczyńską

Azja to popularny wśród polskich turystów kierunek podróży. W zeszłym roku w grupie 5 najpopularniejszych krajów, o których turyści szukali informacji na naszej stronie, znalazły się 4 azjatyckie – Tajlandia, Indie, Wietnam oraz Chiny. Skąd bierze się ta popularność? Można się jej doszukiwać w różnych przyczynach. Azja przyciąga malowniczymi krajobrazami, orientalną kulturą, tak mocno odmienną od europejskiej, pięknymi zabytkami i klimatem, który zwłaszcza w miesiącach zimowych skłania Europejczyków do odwiedzin.

Jeśli i wy chcecie odwiedzić ten kontynent pamiętajcie, że plany wyjazdowe warto dopasować do wspomnianego już klimatu. Dobrze jest sprawdzić, kiedy w rejonie, który chcecie odwiedzić trwa pora deszczowa. Przypominamy, że wysokie temperatury są bardziej dotkliwe tam, gdzie wilgotność powietrza jest duża, co w Azji jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Dobrym pomysłem jest też uwzględnienie w planie podróży czasu na aklimatyzację.

Zachęcamy też, by w celu skorzystania w pełni z wyjazdu wziąć też pod uwagę lokalne święta. Z jednej strony są one wspaniałą atrakcją, jeśli pociąga Was zgiełk azjatyckich metropolii, z drugiej zaś wiążą się z poważnym utrudnieniem komunikacji i podwyższeniem cen noclegów i atrakcji turystycznych.

A jak wygląda temat zdrowia? Warto zainteresować się nim 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Wizyta w poradni medycyny podróży i rozmowa z lekarzem pozwoli na określenie optymalnej profilaktyki. Zależy ona od wielu czynników, w tym i planowanych aktywności, dlatego dobrze jest wybrać się na nią z przygotowanym planem pobytu. Dzięki zasięgnięciu porady eksperta dowiemy się o sytuacji epidemiologicznej w rejonie, który chcemy odwiedzić, szczepieniach obowiązkowych i rekomendowanych oraz, jeśli dotyczy to naszej destynacji, o zasadach profilaktyki malarii. Zachęcamy też do zapytania o porady dotyczące bezpiecznego zachowania i skonsultowania zawartość apteczki podróżnej.

Jadąc do Azji warto szczególną uwagę zwrócić na choroby przenoszone przez komary. Doradzamy, by przed wyjazdem zaopatrzyć się w środki ochronne: repelenty i moskitierę. Inne stworzenia również mogą sprawić nam problemy. Rozsądnie jest unikać w podróży kontaktów ze zwierzętami. Mogą przenosić wściekliznę lub pasożyty. W razie pogryzienia trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem dostępnym na miejscu. Zdecydowanie nie rekomendujemy też chodzenia boso, kąpieli
i brodzenia w wodach śródlądowych. Takie zachowania sprzyjają zarażeniom pasożytniczym.

Doświadczeni podróżnicy wiedzą też, że problemy pokarmowe mogą mocno przeszkodzić w cieszeniu się z wyjazdu. Co zrobić, by zminimalizować szansę ich wystąpienia? Poniżej prezentujemy listę porad zaczerpniętych z naszego poradnika podróżnika:

 • Wybieraj napoje świeżo przegotowane lub sprzedawane w fabrycznie zamkniętych opakowaniach np. wodę mineralną
 • Unikaj lodu niewiadomego pochodzenia, dodawanego do napojów
 • Unikaj pożywienia niepoddanego dostatecznej obróbce termicznej (nieprzegotowanych)
 • Myj, wycieraj i obieraj owoce i warzywa przed ich spożyciem
 • Unikaj potraw trzymanych długo w temperaturze pokojowej.
 • Zrezygnuj z posiłków oferowanych w jadłodajniach ulicznych, na straganach itp
 • Unikaj surowych lub niedogotowanych jajek, mleka i nabiału, majonezów oraz sosów
 • Unikaj niedogotowanego mięsa i owoców morza
 • Często myj ręce mydłem i dokładnie wycieraj
 • Nie pij wody wodociągowej, która może być niezdatna do picia w krajach rozwijających się
 • Możesz także myć zęby w wodzie mineralnej lub przegotowanej

Azja to fascynujący kierunek podróży, niezależnie od preferowanej metody spędzania czasu. Doceniają ją zarówno pasjonaci wypoczynku na plażach, jak i miłośnicy gwarnych miast i zabytków architektonicznych. Zachęcamy, by w planując wyjazd pamiętać o zdrowiu, by w pełni skorzystać z wypoczynku.

Opracowano na podstawie:
www.cdc.gov/travel   
www.who.int/
https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/poradnik-podroznika/przed-podroza
https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/poradnik-podroznika/w-trakcie-podrozy
SPPL.TRAV.19.04.0063

Pozostałe aktualności
Kobieta w ciąży a podróże tropikalne
2022-07-13

Kobieta w ciąży przed podróżą za granicę powinna odbyć konsultację medyczną, podczas której lekarz oceni jej stan zdrowia. A także wskaże...
Szczepienia przed wyjazdem do Południowo – Wschodniej Azji – Tajlandia, Wietnam, Singapur
2022-06-13

Wybierasz się do Południowo – Wschodniej Azji? Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii, Wietnamu i Singapuru pomogą Ci zapewnić bezpieczny...
Choroby przenoszone drogą płciową: szczepienia i profilaktyka
2022-05-13

Jak pokazują wizyty w gabinetach lekarskich przygodny seks podczas zagranicznej podróży nie jest rzadkością. A to właśnie wtedy najłatwiej jest o...